Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
év
1996. december 23.
A leköszönő kormány egyik utolsó intézkedése most került napvilágra: megalapította a Keleti Kárpátok Múzeuma nevű háromszéki intézményt, számára az árkosi kastélyt utalta ki. Az árkosi kastély már foglalt, kisajátítása mind a magyar, mind a román kultúrkörök érdekeit sérti. /Árkosra fájna a foguk? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), dec. 23./
1996. december 23.
Mikes Imre a két világháború között a Brassói Lapok és a Nagyváradi Napló munkatársa volt. Erdélyt 1937-ben elhagyta, később Párizsban, majd Münchenben élt, a Szabad Európa Rádió munkatársa volt. A Háromszék Kiadónál /Sepsiszentgyörgy/ újból megjelent Erdély útja Nagy-Magyarországtól Nagyromániáig című könyve, melyet 1924-ben írt. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), dec. 23./
1996. december 24.
"Mindenkitől türelmet kértek, az RMDSZ-től is. "Megvolt és meg is van az erkölcsi tekintélyem ehhez, mert végső soron e radikális változásban a legfőbb, legnagyobb kockázatot az elnök vállalja" - jelentette ki Emil Constantinescu elnök a vele készült interjúban, melyet a Magyar Nemzetnek adott. Arra a kérdésre, hogy miként vélekedik a romániai magyarság elvárásairól, a Bolyai Egyetem, a magyar konzulátus újbóli megnyitásáról és az államosított egyházi javak sorsáról, Emil Constantinescu óvatosan válaszolt: "nem lehet egyedi esetként kezelni a Babes-Bolyai Egyetem kérdését, a kisebbségi anyanyelvi oktatás összefüggéseiben kell megvizsgálni." Megvitatják az egyetemek kérdését is. "Beleértve az anyanyelvükön tanuló román és magyar diákok közös ténykedésének kedvező feltételeit is." A magyar konzulátus megnyitását szükségesnek tartja. Az egyházi javakkal kapcsolatos válasza kitérő volt: ez minden egyházra vonatkozik, beleértve a "román nemzeti egyházakat is." Hangsúlyozta, "hogy közösen kell elvetnünk azokat a szektáns megközelítési módokat, amikor kizárólag csak saját problémáink érdekelnek." /Romániai Magyar Szó (Bukarest), dec. 24., ugyanezen a napon jelent meg a Magyar Nemzetben is./"
1996. december 24.
Téli vakáció kezdődik, a Romániai Magyar Szó ezzel a lapszámmal zárja az évet, a következő csak jan. 6-án jelenik meg. A napilap egyúttal nyomdát vált és új formátummal lát majd napvilágot, a heti terjedelem négy oldallal nő. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), dec. 24./
1996. december 29.
"Dec. 29-én Szilágysomlyón a honfoglalás 1100. évfordulóját megörökítő emléktáblát avattak a református templomban. Ezzel zárták a városban a millecentenáriumi emlékezés sorozatát, amely márciusban kezdődött. Több rendezvényt tartottak, szavalóversenyt, történelmi vetélkedőt, a Báthory Napokat és az Erdélyi Múzeum-Egyesület vándorgyűlését. "A múltat nem lehet tőlünk elvenni, de az csak akkor a miénk, ha azt ismerjük" - mondotta táblaavató beszédében Balogh Sándor, a Báthory Alapítvány elnöke. A bronz emléktáblát dr. Hajdú Attila és Acsádi Elek készítette több helyi mester segítségével. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), 1997. jan. 7./"
1997. január 2.
"Cseke Gábor felidézte Katona Ádámnak, az Erdélyi Magyar Kezdeményezés RMDSZ-platform vezetőjének a Magyar Fórumban tett nyilatkozatát, miszerint a kormányzati szerepvállalás kész tények elé állította az RMDSZ legfontosabb döntéshozó szervét, a Szövetségi Képviselők Tanácsát /SZKT/. Erről kérdezte Cseke Gábor Vida Gyulát, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét. Vida Gyula arra hivatkozott, hogy a közvélemény-kutatások jelezték: a romániai magyar nemzeti közösség igényelte a demokratikus ellenzékkel való kapcsolatot. Olyan gyorsan peregtek az események, nem lehetett naponta összehívni az SZKT-t. Amikor viszont összeült a testület, 90 %-os többséggel támogatták Markó Béla elnök eddigi egyeztetéseit. Az RMDSZ a kormányba lépéssel nem mondott le alapvető politikai célkitűzéseiről, mint az autonómia kérdése, a Bolyai Egyetem létrehozása. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 13./Katona Ádám nyilatkozata: Hajdú Demeter Dénes: Merre tart az RMDSZ? = Magyar Fórum, jan. 2./"
1997. január 6.
"Cseresznyés Pál kiszabadult dec. 24-én. A fogságban töltött évek megviselték, jócskán megőszült. Elmondta, hogy 1991. jan. 18-án vették őrizetbe, mert felismerték az 1990 márciusi eseményekről készült videofilmen. Nyolc hónapig látogatót, ügyvédet sem engedtek hozzá. Kegyetlenül megverték gumibottal, majd a rabokat ráuszították, akik éjjel is verték őt, ujjait a vaságyak közé szorították, mindegyik körme lejött, ugyanúgy a lábkörmei is. Ebéd után kitaposták belőle az ételt... Egészen 1991 decemberéig verték, akkor egy amerikai diplomatának elmondta, hogyan bánnak vele, ezután abbahagyták az ütlegelést. Ezt követően csak szóban molesztálták, hogy felőröljék idegeit. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 6., 7./"
1997. január 7.
"Jan. 6-tól új köntösben jelenik meg a Romániai Magyar Szó, a napilap heti négy oldallal bővül, közölte Gyarmath János főszerkesztő. /Magyar Nemzet, jan. 7./"
1997. január 8.
"B. Kovács András a Brassó megyei román lapokat olvasva felfigyelt arra, hogy a lapokban közölt bűncselekmények tettesei sorra Székely, Tóth, Kelemen nevet viselnek, a címekben a kisebbségiek szerepelnek, amennyiben viszont a tettes nem kisebbségi, akkor a neve nem kerül a vastagon szedett címbe. Mindez azt sugallja, hogy elsősorban a kisebbségi hajlamos a bűnözésre. Nem egy kegyetlen nemzeti előítéletről van szó, teszi fel a kérdést B. Kovács András, egy egész népcsoportnak a nyilvánosság előtt történő megbélyegzéséről? /B. Kovács András: Ki a bűnöző? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 8./"
1997. január 9.
"A legnagyobb példányszámú román napilap, az Evenimentul Zilei jan. 6-i száma a Ceausescu-rendszerre emlékeztető érvekkel támadta a kolozsvári magyar főkonzulátus újbóli megnyitásának tervét. Ion Cristoiu főszerkesztő Felelőtlen hallgatás címen Emil Constantinescu államfőt is vádolja, hogy hallgat erről a tervről. Cristoiu szerint Severin külügyminiszter budapesti látogatása annyira gazdag volt találkozókban, hogy "feltétlenül aggodalmat kellene, hogy kiváltson a román kormányban és államelnökségben". A lap szerint minderről a román titkosszolgálatnak lenne szava. Ugyanebben a számban Radu Tudor írását közölték a következő címmel: "A volt kolozsvári magyar konzulátust azért számolták fel, mert a magyar diplomaták kémkedtek és valutát csempésztek." A cikk szerint a konzulátus románellenes akciókat hajtott végre, széles körű információgyűjtést végzett, románellenes tevékenységre szervezte be a kolozsvári és erdélyi magyar értelmiség egyes vezető képviselőit, tiltott dokumentumokat csempészett ki az országból... /Szabadság (Kolozsvár), jan. 7., Népszava, Népszabadság, jan. 7./ Az Evenimentul Zilei megszólaltatta Ioan Serbanoiut, a Securitate, Ceausescu hírhedt biztonsági szervezete volt tábornokát, aki 1980 és 1988 között az UM 110 szervezet keretében irányította a kolozsvári magyar konzulátust megfigyelő 30 /!/ kémelhárító tiszt tevékenységét. A Securitate tábornoka szerint a főkonzulátus 16 alkalmazottjából 12 kém volt. A Romania Libera szerint a magyar konzulátus ügye alkalmat adott a nacionalisták fékeveszett támadására. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 9./"
1997. január 9.
"Fontos feladat a helyi költségvetés rendezése: a decentralizáció megvalósítása, mondta Seres Dénes szenátor, aki a szenátusi helyi közigazgatási szakbizottságának elnöke. A legutóbbi /1968-as/ területi rendezéssel erőszakkal összevontak olyan községeket, amelyek nem tartoztak egymáshoz. Lehetővé kell tenni, hogy a helyi közösségek dönthessenek arról, hogy hova akarnak tartozni. A helyi közigazgatási törvény nem szerencsés, mert kimondja, hogy a helyi autonómia a helyi tanácsot illeti meg, nem a helyi közösséget. - Jelenleg a prefektusnak mindenbe beleszólása van, a prefektúrák nagyon felduzzasztottak, 50-60 fősek. Ugyancsak indokolatlan a megyei tanácsoknál és a megyei kormánykirendeltségben dolgozók nagy létszáma, ráadásul egy-egy megyében 56 kormánykirendeltség van. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 9./"
1997. január 9.
"Ünnepélyesen felavatták Csíkszeredán a Szent Kereszt plébánián a Márton Áron püspök emlékére állított emléktáblát. Dr. Jakubinyi György érsek celebrálta a szentmisét, majd leleplezték az emléktáblát, Pálfi Árpád szobrászművész alkotását, melybe bevésték: "Csíki híveit látogatva, legtöbbször e plébánián szállt meg Márton Áron püspök. Emlékeztetőül születése 100. évfordulóján csíkszeredai hívei, 1996." /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 9./"
1997. január 10.
"Jan. 7-én Domokos Géza, a Kriterion Alapítvány elnöke nyújtotta át Marosvásárhelyen a Kriterion Koszorú-díját Tompa Gábornak, a kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatójának. A díjjal idén 2 millió lej járt. A laudációt Horváth Andor mondta. A Koszorú-díjat 1995-ben alapították, az első kitüntetett Jakó Zsigmond professzor volt. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 10./"
1997. január 10.
"Illyefalván folyamatosan történik a gazdaképzés, a LAM Alapítvány jóvoltából, azonban egy alapítvány nem birkózhat meg a szakképzéssel, ezt a szaktárcának kellene felvállalnia. PHARE-program támogatással már felkészítettek egy szakember-csoportot, megyénként három-négy embert, azonban a pénz elfogyott, a képzés leállt. A gazdáknak szükségük lenne információkra, dönteni kellene arról, hogy mit termeljenek, mit igényel a piac, milyen támogatást nyújt az állam, szaklapok és szakkönyvek kellenének. /Flóra Gábor: Illyefalva fényes ablakai. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 10./"
1997. január 10.
"A Ceausescu-diktatúra idején, 1986-ban Marosvásárhelyen a z Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem néhány hallgatója /Ábrám Zoltán, Pávai Zoltán és mások/ létrehozta a Communitast, a magyar irodalmi kört. A Communitas hír elterjedt a városban, sokan eljöttek egy-egy alkalommal. A kör tevékenységét figyelték a hatóságok, de nem tiltották be. A kör létrejöttének tizedik évfordulóján, 1996. dec. 14-én emlékünnepséget rendeztek a Bernády-házban. Az évforduló alkalmából megjelent a Communitas Emlékkönyv, ennek művelődéstörténeti jelentősége van. A könyv szerkesztője az egykori szervező, dr. Ábrám Zoltán, aki annak idején vezette az emlékfüzetet. Ebbe rögzítették a meghívottak gondolataikat, verseiket, novelláikat. A hajdani köri összejövetelekre meghívottak között volt Székely János, Markó Béla, Lázár László, Marosi Ildikó, Szépréti Lilla, Győrffy Kálmán, többek között. - A Communitas újrakezdet tevékenységét, de lendülete már nem a régi. /Lokodi Imre: Hogyan lehetnénk együtt? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 10./"
1997. január 10.
"A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Nyugdíjasok Kulturális és Érdekvédelmi Szervezete Petőfi Sándor és Szendrey Júlia emlékére alapítványt hozott létre. Az egyesületnek több éves kapcsolata van a koltói Petőfi-emlékmúzeummal. A magyarországi egyesület képviselői minden évben ott voltak a hagyományos Petőfi-rendezvényeken. Az alapítvány révén szeretnék elérni, hogy 1997 szeptemberében Koltón szobrot állítanának a fiatal párnak, házasságkötésük 150. évfordulóján. Felhívással fordulnak mindenkihez, hogy adakozzon a szobor felállításának költségeire A romániai adakozók a nagybányai Teleki Blanka Nyugdíjas Klub címére küldhetik adományukat. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 10., Bányavidéki Új Szó (Nagybánya), 1995. nov. 14./"
1997. január 10.
"Octavian Ceprga, akit lefokoztak a tévénél levő változtatások során, a Cronica Romana szerint kijelentette: valamennyi új vezetőnek Soros-ösztöndíja volt. /Távirati stílusban rovat. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 10./"
1997. január 11.
"A Román Nemzeti Egységpárt /RNEP/vezetői, élükön Gheorghe Funar kolozsvári polgármesterrel, jan. 9-én kiadott terjedelmes közleményükben kirohantak a kolozsvári magyar főkonzulátus újbóli megnyitása ellen. A nyilatkozat megismételte az 1988-ban a Securitate által megfogalmazott vádakat. Az RNEP szerint a bukaresti magyar nagykövetség is fölösleges, az RMDSZ-nek köszönhetően Magyarország amúgy is elegendő képviselettel rendelkezik Romániában. A nyilatkozatot aláírták az RNEP kolozsvári tanácsosai is. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 11-12., Új Magyarország, jan. 11./"
1997. január 11-12.
"Walter Slocombe, az Egyesült Államok védelmi minisztériumának helyettes államtitkára Romániába látogatott, jan. 9-én megbeszélést folytatott Emil Constantinescu elnökkel, Victor Ciorbea miniszterelnökkel és a védelmi miniszterrel. A vendéglátók igyekeztek meggyőzni Slocombe-ot Románia geostratégiai fekvéséről és azt, hogy az ország mennyire fontos egyensúlytényező a térségben. Románia számára elsőrendű érdek a NATO-csatlakozás, hangsúlyozta Constantinescu elnök. Slocombe kijelentette, hogy pozitív benyomásokat szerzett az országról, elsősorban a hadsereg reformjáról, elismerően szólt Romániának a békepartnerségi programban nyújtott teljesítményéről. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 11-12./"
1997. január 13.
"Külügyminisztériumi közlés szerint febr. 1-jei hatállyal visszahívták posztjáról Ádám Erzsébet színésznőt a budapesti román kulturális központ igazgató-helyettesét. Ádám Erzsébet Hajdu Győző felesége. Hajdu az Ilie Verdet vezette Szocialista Munkapárt alelnöke, az RMDSZ elleni sajtókampányok aktív résztvevője. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 13./"
1997. január 13.
"Élénk visszhangot váltott ki az 1991-es bukaresti "bányászjárások" vezérének, a Zsil-völgyi szénmedence kiskirályának, Miron Cosmának a letartóztatása, akit a halálos áldozatokat is követelő bányászfelvonulás megszervezésével és felforgató tevékenységgel vádol a legfelsőbb ügyészség. A Cosma ellen összeállított ügyirat 15 kötetes, több mint 5000 oldalas. A bányászvezért azelőtt többször beidézték, de sohasem jelent meg. A biztonság kedvéért egyelőre sűrű rendőrjáratok cirkálnak azon a vidéken, a boltokat feltöltötték hússal és kenyérrel. A közlekedési miniszter mindent megtesz, hogy a bányászok "igazságtevő" különítményei ne induljanak el vonaton, mint ették azt 1990-ben és 1991-ben. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 13./ Jan. 12-én Emil Constantinescu elnök fogadta a Cotroceni-palotában a sajtó nyilvánossága előtt a bányászküldöttséget, akik követelték vezetőjük szabadon bocsátását. Emil Constantinescu garantálta, hogy az eljárás nem lesz politikai per. /Népszabadság, jan. 13./ "
1997. január 14.
"A jan. 8-i sajtóértekezleten Gilda Lazar külügyi szóvivő nyugtatni igyekezett a közvéleményt, kijelentvén, hogy a kolozsvári konzulátus megnyitása egyelőre nem aktuális, emlékeztetett Gabriel Andreescu, felidézve a konzulátus és Severin külügyminiszter budapesti tárgyalása elleni sajtótámadásokat. Ilyen körülmények között szükséges az elnöki hivatal és a külügyminisztérium közötti egyeztetés. Az Adevarul ugyanis elérte, hogy elnöki közlemény jelent meg, melyet az Adevarul jan. 8-án hozott. Ebben szerepelt, hogy a kétnyelvű egyetem és a kétnyelvű feliratok nem képezték Severin tárgyalási mandátumát, "lévén azok Románia belügyei" Andreescu nem fogadja el ezt az érvelést: a kétnyelvű feliratozás Románia külügye, az 1201-es ajánlás befoglalása az alapszerződésbe azt jelenti, hogy Románia vállalja ennek megoldását. Ugyanígy a Bolyai Egyetem is külföldi megvitatás tárgyát képezi. Andreescu hangsúlyozta: az ország külpolitikáját a kormány valósítja meg, az államelnöknek nincs joga ellenőrizni vagy irányítani a külpolitikát. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 14./"
1997. január 14.
"Vetési László lelkész, a Diaszpóra Alapítvány vezetője a szórvánnyal kapcsolatos gondolatait közölte több lapban, hogy megossza mindenkivel a szórvánnyal kapcsolatos kérdéseket. Egyre többször használják ezt a szót. Mi is a szórvány? Mi történik egy kis csoporttal és nemzetiségünk egészével? Hol van itt helye az értelmiségnek, az intézményeknek, az önbecsülésnek? Mi a mi feladatunk? - sorolja a kérdéseket. Kezd eluralkodni a "szórvány neurózis", mintha már minden szórvány lenne. Ma is csodálja Szeben megyei első gyülekezetét, az önbizalmukat, ahogy tudtak nem szórványban élni. "Sok-sok szigetfalunk van, melynek lakói többségi bátorsággal úsznak szembe az árral. Egyre több városra mondják, hogy szórvány. Egy RMDSZ-konferencián vita keveredett abból, hogy Kolozsvárt a szórványterülethez vagy a tömbmagyarsághoz sorolják. - Valami baj van. "leépülnek vagy nem épülnek meg az önszerveződő intézmények, hatalmas mérteket öltött a vegyes házasság, eltűnt a hagyományos kölcsönös nyelvismeret..." Az olvasót hívja segítségül, elsősorban azokat, akik etnikai, nyelvi, vallási veszélyhelyzetben vannak: fogalmazzák meg életérzéseiket, de azt is, hogy miként lát kiutat kisközössége számára. A közírókat, tudósokat a jelenségek szakszerű elemzésére kéri, fogalomtisztázásra. Vetési László a tömbvidék szavát is várja, mit tehet, mit vállal. "Vajon nem a Székelyföld kellene-e a hazai szórványmagyarság egyfajta ?anyaországa? legyen? De miért késik, akadozik az ottani segítő kéz?" "Hol vannak a népes csíki, gyergyói katolikus falvak, melyeknek rendszeresen kellene a csángó fiatalokkal foglalkozniuk?" - A Bukaresten kívüli havaselvei magyarság majd száz százaléka hazatelepedne, legalább nyugdíjas korára, ha volna hová. Az egész romániai magyarságnak nincs egyetlen főállású szórványügyi szakértője sem. /Vetési László: Szórvány-e a szórvány? = Bihari Napló (Nagyvárad), jan. 14., Romániai Magyar Szó (Bukarest), dec. 21-22./"
1997. január 14.
"Déván 1992-ben visszakapták a ferencesek a kolostort, akkor helyezték ide Böjte Csaba és Böjte Mihály ferences szerzeteseket, akik nekiláttak az épület rendbetételéhez. Kezdeményezésükre kollégiumot hoztak létre, a tanulók száma évről évre nőtt. Megdöbbenve tapasztalta, emlékezett Böjte Csaba, hogy az anyanyelv mennyire elsorvadt a környező falvakban, a hitük is nagyon megfogyatkozott. A kolostorban nem működhetett állami iskola, ezért magániskolát hoztak létre /Magyarok Nagyasszonya Magániskola és Kollégium/. Az intézményt a Szent Ferenc Alapítvány vette pártfogásba. Jelenleg 111 tanulójuk van. /Kelemen Gabriella: A szeretet otthona. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 14./"
1997. január 14.
"A magyar lapok példányszámára vonatkozó néhány érdekes adatot közöltek a Sajtó és az etnikai kisebbségek című nemzetközi szemináriumon, melyet nemrég rendeztek meg Brassóban. A vidéken megjelenő magyar lapok összpéldányszáma 120 ezer mindössze, az évekkel ezelőtt elért nagy fellendülésnek csupán negyede-ötöde. Ennek jó háromnegyedét alig néhány nagyobb megyei lap adja, a kisebb magyar lélekszámú megyék napi- vagy hetilapjai külön támogatásra szorulnak, hangzott el a szemináriumon. A Kovászna és Hargita megyékben megjelenő, alig párezres példányszámú román lapok állami szubvencióját hozták fel példának. /Példányszámok. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 14./"
1997. január 15.
"Jan. 13-án háromnapos hivatalos látogatásra Lengyelországba érkezett Emil Constantinescu elnök. Lengyelország támogatja Románia részvételét a Közép-európai Szabadkereskedelmi Társulásban /CEFTA/ - jelentette ki Aleksander Kwasniewski lengyel államfő. A két államfő az európai integrációról tárgyalt. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 15./"
1997. január 15.
"Hosszú megszakítás után jan. 13-ától újrakezdték Bukarestben a román-ukrán alapszerződésről szóló tárgyalásokat. A román küldöttséget Dumitru Ciausu államtitkár, az ukránt Anton Butejko, a külügyminiszter első helyettese vezeti. Radu Vasile, a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt főtitkára jan. 13-i sajtóértekezletén kijelentette, hogy Románia nem enged a Molotov-Ribbentrop-paktum elítélését illetően és utalni kíván az Ukrajnában élő 400 ezer román jogaira. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 15./"
1997. január 15.
"Az Európai Unió Románával foglalkozó részlegének a vezetője, Jean Trestour jan. 13-tól egyhetes látogatást tesz Romániában. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 15./"
1997. január 15.
"Szász János Ion Cataramitru művelődési miniszterhez írt nyílt levelében felhívta a figyelmet arra, hogy a többség és a kisebbség tudatában kölcsönösen torzkép alakult ki egymásról, ennek lebontásában a minisztériumnak is van feladata, a kölcsönös műfordítás szinte teljesen megszűnt, a kisebbségek nyelvét ismerő román műfordítók száma vészesen fogy, nincs gazdája a két nép kulturális hagyományai feltárásának, még a magyar-román, ukrán-magyar szótárak is hiányoznak. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 15./"
1997. január 15.
"1966. nov. 7-10. között Athénben a Kormányzaton Kívüli Szervezetek Balkáni Szövetsége nemzetközi fórumot szervezett, melyen részt vett Domokos Géza is. Az összejövetelen Idegengyűlölet és nacionalizmus témakörben hangzott el Mircea Santimbreanu bukaresti író előadása. Domokos Géza a szerző engedelmével közölte ezt a felszólalást. Santimbreanu elmondta: történelemtanárként feladata a hazafias nevelés volt. Ezen a címen hirdetnie kellett népe felsőbbrendűségét a környező népekkel szemben. A román nép őshonos, mások hazátlanok, betolakodó barbárok, vezetői, fejedelmei hősök és mártírok, a lengyel és magyar királyok viszont cselszövők, erőszakosak. A román népmozgalmak, forradalmak vezetőit szinte szentté avatták, miközben a pokol fenekére kívánták az "árulókat", Kossuthot és másokat. A román irodalomtanárok kitartóan támogatták ezt a nemzeti önimádatot. Mindez nem tegnap kezdődött, a történelem ily módon való értelmezése századok óta tart. - "Véget kell vetnünk annak, hogy a história az idegengyűlölet tápláló forrása legyen." Szakítsuk meg a láncot"- ajánlja Santimbreanu. Kényes témáról van szó, a nemzeti közoktatás idegengyűlölő tendenciáiról. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jan. 15./"