Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
2001. október 17.
" A nyomda hajthatatlan: törlesztés nélkül nem vállalja a lap további előállítását, így a Romániai Magyar Szó okt. 17-i száma nem jelenhetett meg, csak az internetes változata. "
2001. október 17.
" A román közéleti személyiségeket zavarja, hogy egyre több magyarországi politikus jön el Erdélybe. Az elítélő, nemzetféltő gondolatok azt szeretnék takarni, miszerint Magyarország ezt a fajta politikát, a határain kívül rekedt nemzettársai megsegítését teheti, nyíltan vállalhatja, hiszen megvan hozzá a megfelelő gazdasági háttér. Tagadhatatlan tény, hogy Magyarország a felzárkózni kívánó közép-kelet-európai országok közül a legközelebb áll az uniós csatlakozáshoz, s Románia útja nemcsak földrajzilag, hanem gazdaságilag is e nyugati szomszédon keresztül vezet, s ebben egyre inkább erősödő összekötő kapocs az erdélyi magyarság lehet. Ilyen kontextusban "vállalni kell kisebbségi sorsunkat" - írta Vajda György. "Mi igenis a civilizált nyugati világhoz tartozunk, amitől 80 évvel ezelőtt egy politikai, katonai nagyhatalmi döntés önkényesen elszakított. Ennek jóvátételében az anyaországra is számíthatunk. Státustörvénnyel, az anyanyelvi oktatás anyagi ösztönzésével, a határon túl rekedt magyarság gazdasági támogatásával." /Vajda György: Utópia? = Népújság (Marosvásárhely), okt. 17./"
2001. október 17.
"A Magyar Professzorok Világtanácsa Agrártudományi Szekciójának legutóbbi konferenciáján szóvá tették, sajnálatos, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen nem indultak be az agrárgazdálkodáshoz közvetlenül kapcsolódó szakok, olvasható az Erdélyi Gazda októberi számában. Ezek szervezését és beindítását az MPV Agrártudományi Szekciójának professzorai a legfontosabb és legsürgősebb teendőknek tartják. A tanácskozáson úgy döntöttek, hogy a 2002-2003-as tanévben Marosvásárhelyen kertészeti, Csíkszeredában pedig általános agrármérnöki felsőfokú oktatás indul. /(ferencz): A jövő tanévben beindul az agrárszakember-képzés is a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), okt. 17./"
2001. október 17.
"Tőkés László elmarasztalása a legutóbbi SZKT-n nem volt egyértelmű. Gergely István csíksomlyói római katolikus plébános volt az egyetlen, aki a református püspök megrovását előkészítő testületben ki merte mondani: nem úgy van, emberek. Tőkés Lászlóra akármit mondhatnak, akik számára szava és jelenléte kényelmetlen. Egyet nem: hogy rosszat akar, szögezte le Benkő Levente. /Benkő Levente: Keresztek. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), okt. 17./"
2001. október 17.
"Okt. 16-án megnyílt Marosvásárhelyen a Határon túli műemlékek kutatása és felújítása, melyet Sebestyén József és Káldi Gyula állított össze, bemutatja a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Teleki Alapítvány közös programját. A látogatók nem csak erdélyi magyar vonatkozású műemlékeket látnak, hanem az egész Kárpát-medence olyan részein levő értékek felsorakoznak, amelyek az elszakadt országrészekben vannak. Sebestyén József, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának képviselője elmondta: Az 1999-ben indított program első részében számos szakmailag át nem gondolt pályázat érkezett hozzájuk. Azóta a helyzet sokat javult. A támogatásokkal egyidejűleg a kedvezményezettek egy részében tudatosul, hogy nem elegendő időről időre nagyszabású helyreállítási munkálatokat végezni, sokkal fontosabb a tulajdonban levő épület folyamatos gondozása. /Korondi Kinga: Műemlékvédelmi kiállítás. Üzenet az utókornak. = Népújság (Marosvásárhely), okt. 17./"
2001. október 17.
"A múlt hét végén Magyarországon, Gyöngyösön megrendezték a II. Kárpát-medencei Környezetgazdálkodási Konferenciát, amelyen jelen volt, többek között, dr. Túri-Kovács Béla, a magyar környezetvédelmi miniszter is. A miniszter elmondta: jók a viszonyok a környező országokkal, azonban léteznek bizonyos nézeteltérések is. Ismert Szlovákiával a bős-nagymarosi vita, Horvátországgal a kapcsolatot "befeketíti" a Dráván megépítendő vízi erőmű terve, Ukrajnával pedig "félbeszakadtak a lehetőségek". A ciánszennyezés igazolta, hogy a Kárpát- medencében környezetvédelemről csak az országok közötti együttműködés szellemében lehet beszélni. A román partnerekkel a kapcsolat arra irányul, hogy leginkább a felszíni vizek területén a legszorosabb legyen. - A nagybányai ciánszennyezés után új helyzet alakult ki. Azóta a brüsszeli bizottság elkészítette a vizsgálat eredményét, amelyben a szóban forgó ügyet magánjoginak tekintik. /Vajda György: Román - magyar környezetvédelmi kapcsolatok. Alsóbb szinten eredményesebb. = Népújság (Marosvásárhely), okt. 17./"
2001. október 17.
"Változik a magyarul tanulók aránya a Bánságban: gyarapodott a gyermekek száma a bánsági magyar óvodákban. Lugoson lehetett ezt tapasztalni. A magyar óvodában tanuló gyermekek aránya azonban itt is messze a helyi magyar lakosság aránya alatt maradt. Az ötvenezer lakosú Lugos mintegy tíz százaléka vallotta a legutóbbi népszámláláson magyarnak magát. A magyar óvodát 1998 márciusában költöztették át a város széléről a belvárosi református templom melletti ingatlanba. Induláskor tizenegy gyermekre, közülük hét árvaházira kellett felügyelnie a három pedagógusnak, számuk ma már több mint ötvenre emelkedett. Valószínű, hogy egyes szülők döntését a státustörvénnyel kapcsolatos hírek is befolyásolták. Lugos egyetlen magyar óvodájának végzősei közül az idén öten iratkoztak a város egyetlen magyar első osztályába. Jövőre hét-nyolc iskolakezdőre számítanak. Fazakas Csaba református lelkipásztor különösképpen a magyar osztályok fenntartása miatt tartja fontosnak az óvoda létrejöttét. Temesváron egyébként nem minden óvodában nőtt a magyar kiscsoportosok száma. Újszentesen a lakosság fele magyar. A három román csoportba beiratkozott 45 gyermek mellett 18 gyermekkel egyetlen magyar csoport működik. /Gurzó K. Enikő: Keresettebb magyar óvodák. = Krónika (Kolozsvár), okt. 17./"
2001. október 17.
"Székely kirándulók látogattak Csángóföldre. Magyar szertartású misét hallgathattak okt. 14-én, vasárnap azok a csángómagyarok, akik Klézsén a Szeret-Klézse Alapítvány székházában összegyűltek. A mintegy negyvenfős helyi csoportnak a csíkszentmiklósi Gergely Géza esperes prédikált. A nyár óta ez a harmadik eset, hogy egy-egy vendégpap magyarul prédikál Klézsén, az alapítvány székelyén. Az esperes a csíkszeredai Németh Géza Társaság egész autóbuszt megtöltő csoportjával látogatott a csángó faluba. A kirándulást azért szervezték, hogy a résztvevők a helyszínen ismerkedjenek a csángómagyarok életkörülményeivel. A társaság - mely többnyire csíki tanárokból és tanítókból a szórványmagyarság megsegítésére alakult - a délutáni magyar nyelvórákra járó iskolásoknak tanszercsomagokat, meséskönyveket, édességet vitt ajándékba. A Gyímesekig Csikós Klára, a Németh Géza Társaság elnöke vállalta az idegenvezetői szerepkört, Moldvában ez a feladat Deáky Andrásnak jutott. "Azzal sokan nincsenek tisztában, hogy mit is jelent Bákó megyében magyar nyelvet tanítani - magyarázta Deáky. - Lujzikalagorba is el szerettünk volna jutni, de aszfaltozás miatt Klézsén egy órára feltartóztatták az autóbuszunkat." Pusztinán Bilibók Jenő és Nyisztor Ilona a helyi csángómagyar közösség vezetői és a magyarul tanuló gyermekek rögtönzött előadással fogadták a vendégeket. /Gazda Árpád: Magyarul miséztek a moldvai Klézsén. = Krónika (Kolozsvár), okt. 17./"
2001. október 18.
"A szenátus és a képviselőház együttes ülésén elfogadták az Audiovizuális Tanács 1999. évi tevékenységének mérlegét, viszont elutasították a 2000. esztendőre vonatkozót. Gáspárik Attila, az Audiovizuális Tanács tagja szerint a jelentés visszautasítása a független média ellen irányuló több szakaszból álló stratégia részét képezi, amelynek egyik következő állomása a közszolgálati tévé illetve rádió vezetőségének leváltása. /Veszélyben a közszolgálati média függetlensége? Hadji Culea és Dimitriu leváltása következik. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke okt. 17-i nyilatkozata szerint az RMDSZ magyarázatot kér a Tanügyminisztériumtól azokért az ellenőrzésekért, amelyek során Kovászna megyei iskolákban Magyarországon kiadott tankönyveket kutattak. Markó szerint ezek az ellenőrzések szekusmódszerekhez hasonlítanak. /Magyar tankönyvek ellenőrzése. Az RMDSZ magyarázatot követel. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Okt. 25-26-án lesz Budapesten a Magyar Állandó Értekezlet negyedik ülése. Az értekezleten a magyarországi parlamenti pártok és a határon túli magyar szervezetek részletes tájékoztatást kapnak a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény végrehajtásának kidolgozásában eddig elvégzett, illetve a még végrehajtásra váró feladatokról. - A MÁÉRT mostani plenáris ülésének célja az össznemzeti konszenzus kialakítása a törvény végrehajtását illetően - jelentette ki okt. 17-én Budapesten Horváth Gábor magyar külügyi szóvivő. /Össznemzeti konszenzus a státustörvény végrehajtását illetően is? = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"A Kovászna megyében folyó tankönyvháború és az iskolai könyvtárak tisztogatására vonatkozó tanügyminisztériumi rendelet utasításainak életbe ültetése 1989 előtti hangulatot keltenek az oktatásban dolgozókban. Márton Árpád képviselő okt. 16-án felkereste Ecaterina Andronescu tanügyminisztert és tájékoztatta a megyében kialakult helyzetről. A képviselő ígéretet kapott, hogy a tárca nem sieti el a döntést. A jelenlegi tankönyvháború és könyvtártisztogatás ellentmond a Románia által is elfogadott bécsi és koppenhágai konferencia záródokumentumainak, sérti az információ szabad áramlására vonatkozó alapvető emberi jogot, jelentette ki Márton Árpád. A Románia által is elfogadott említett nemzetközi dokumentumok tételesen biztosítják a könyvtári gyűjtemények nyitottságához való jogot is. A Tanügyminisztérium iskolai könyvtárakra átirata megsérti azt az európai jogrendet is, melyet Románia elfogadni készül, egyenesen Ceausescu diktatúrájának szellemét idézi. Feltételezhető, hogy ez a kormánypárt egyes köreinek érdeke, vagy a titkosszolgálatok igyekeznek bizonyítani létüket. Közben szemmel láthatóan mindkét csoport azon munkálkodik, hogy szétverje az RMDSZ és a kormánypárt közötti együttműködést, mely nem felhőtlen, hisz jó egy éve olyan kirekesztősdi folyik, melynek során jeles magyar személyiségeket váltanak le vezető funkciókból. Kemény centralizálási folyamat tanúi lehetünk, állapította meg a képviselő. /Simó Erzsébet: Összehangolt megyeellenes hajsza. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), okt. 18./ 1989 után ezrével érkeztek Romániába a különböző magyarországi kiadók könyvei. A a magyarországi tankönyvek romániai használatával kapcsolatos gondok azóta sem oldódtak meg. Kovászna megyében például - főtanfelügyelői engedéllyel érkeztek adományként azok a magyarországi tankönyvek, amelyek most a tanügyminisztériumi inkvizíciós akciójának főszereplői. Közismert, hogy a Kovászna megyei románok legismertebb ügyvéd-szószólója már jónéhány éve ügyködik azon, hogy a régi kormány utolsó le nem váltott főtanfelügyelőjét, Keresztély Irmát menesszék. A nagy kérdés az: mennyire veszik majd komolyan az inkvizítorok a "kivizsgálást". Azaz: találnak-e valami olyan "tiltott jelenséget" a Székelyföldön, ami eddig /Szabó Csaba: Irredenta könyvkereső akció. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"A státustörvény és annak alkalmazása sok vitát kavart, az RMDSZ vezetői több ellentmondó kijelentést tettek, végül az Operatív Tanács egy elhúzódó ülésen úgy döntött, az RMDSZ - ha megbízzák - felvállalja az előkészítést, azaz a magyar igazolványért folyamodók kérvényeinek begyűjtését. Ebben a tervben az egyházak és civil szervezetek csak védnöki szerepet kapnának. - Tőkés László tiszteletbeli elnök és Takács Csaba ügyvezető elnök nyilatkozott arról, hogyan képzeli el a feladat végrehajtását? Tőkés László püspök számára meglepetést okozott az operatív tanács döntése, ugyanis kezdettől fogva nem fért ahhoz kétség, hogy az RMDSZ, a történelmi egyházak és a civil szervezetek együtt vesznek részt a státustörvény végrehajtásában. Az előkészítő munkaüléseken senki sem kérdőjelezte meg a végrehajtásnak ezt a módját, az RMDSZ csúcsvezetése sem. A mostani operatív tanácsi előterjesztés viszont gyakorlatilag csak védnöki, tehát jelképes szerepet szán az egyházaknak és a civil szervezeteknek. - Tőkés László egyetért azokkal, akik kifogásolták, hogy az SZKT napirendjére nem került fel a státustörvény. Takács Csaba szerint az RMDSZ nem egyedül akarja végezni a munkát. Arra a kérdésre, hogy miért egy kis csoport, az operatív tanács döntött erről, Takács leszögezte, hogy ezt a kis csoportot, túlnyomó többséggel választották meg, és a nagy csoport legitimitásával rendelkezik. /Vita a státustörvény alkalmazásáról. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), okt. 18./"
2001. október 18.
"A magyarországi román közösség számára nagyon hasznos lenne, ha Romániáról szóló videokazettákat, könyveket kapna az anyaországtól - jelentette ki Traian Cresta, az országos román önkormányzat vezetője a Jurnalul Nationalnak adott interjújában. A magyarországi románok vezetője elmondta, hogy az országos román önkormányzat nagyon jó együttműködést alakított ki romániai oktatási intézményekkel, elsősorban az Arad megyei tanfelügyelettel. Rendszeresek a tapasztalatcserék az Arad megyei román iskolák és a Gyulán, Méhkeréken, Battonyán működő román nyelvű iskolák között. A magyarországi román közösség létszáma jelenleg mintegy 25 ezer fő. Cresta a magyarországi román iskolák legsúlyosabb gondjának a szakképzett tanárok hiányát nevezte. Tavaly a román állam 21 ösztöndíjat ajánlott fel, ezek felére akadt jelentkező. Az idén az ösztöndíjak számát 18-ra csökkentette Bukarest, de így is csak hat magyarországi fiatal vett igénybe romániai ösztöndíjat. /Támogatás a magyarországi románoknak. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Az állami lapterjesztő vállalat hibájából okt. 17-től kénytelen szüneteltetni nyomtatott formában való megjelenését a Romániai Magyar Szó. A lap jelenleg csak interneten jut el az olvasókhoz. Gyarmath János főszerkesztő elmondta: a Rodipet már három és fél hónapja nem hajlandó átutalni a kiadónak az előfizetési díjakat. A Rodipet közel 500 millió lejjel tartozik az újság kiadójának, s egyelőre tárgyalni sem hajlandó arról, hogy mikor és miként kívánja rendezni adósságát. Emiatt a lap nem képes a nyomdai számlát fizetni. A Romániai Magyar Szó 12 éves történetében most először fordult elő, hogy nem tudtak az utcára kerülni. /Nem jelenik meg a Romániai Magyar Szó. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Románia súlyos imázsdeficitben szenved külföldön" - állapította meg Adrian Nastase kormányfő. "Szuggesztív erejű, összetett üzeneteket hordozó hírnevet kell kiépíteni és továbbadni" - vonta le a következtetést, és menten sürgősségi kormányrendeletet bocsátott ki az országimázs javítása érdekében. A rendelet szerint létre kell hozni egy úgynevezett "Románia-alapot", amelynek anyagi hátterét adományokból, a költségvetésből elkülönített 7 milliárd lejből, illetve a hazai exportőrök valutabevételének 1 százalékos megadóztatásából kell az illetékeseknek biztosítaniuk. Lesznek Románia-nyomtatványok, Románia-videokazetták, Románia-kompaktlemezek, és megvásárolt hirdetésoldalak a nagy tekintélyű nyugati napilapokban, amelyeknek "reális képet kell terjeszteniük országunkról". /Szilágyi Aladár: Pótolni kell az "elbűvölőt". = Bihari Napló (Nagyvárad), okt. 18./"
2001. október 18.
"Okt. 16-án Kolozsvárott zsúfolt ház előtt az Állami Magyar Opera termében koncertezett a Muzsikás együttes és Sebestyén Márta. Mostani turnéjukon többnyire a kisebb településeket keresték fel. Arra gondoltak, hogy talán a jelenlétük ráébreszti az embereket arra, hogy amijük van, az nagy érték. A Muzsikás együttes a következő településeken tartott előadást: Vajdaszentivány, Szászcsávás, Méra, Lapád, és Kolozsvár. /Köllő Katalin: A szép, hajnali csillag ragyogása Kolozsvárott. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Írók, költők, újságírók aktív jelenlétében nyitották meg a kolozsvári népfőiskola nyolcadik évfolyamát Kolozsváron, okt. 16-án, a Györkös-Mányi Albert-emlékházban. Olyan személyiségeket hívtak meg, akiket a kolozsvári olvasóközönség már jól ismer: Bálint Tibor, Demény Péter, Egyed Emese, Kántor Lajos, Létay Lajos, Molnos Lajos, Mózes Attila, Lászlóffy Csaba és Muzsnay Magda. Muzsnay Magda a rádió legendás aranyszalagtáráról mesélt, amely számtalan elhunyt író, művész hangját őrzi, és amelyet az utóbbi években is gyarapítottak. /Sándor Boglárka Ágnes: Évadnyitó az irodalom jegyében. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"A VII. Erdélyi Folk- és Néptáncnapokat Székelyudvarhelyen tartják okt. 19-én és 20-án. Fellép a sepsiszentgyörgyi Tutora együttes és a magyarországi Tükrös zenekar, másnap pedig Zerkula János, Fikó Regina, Nyisztor Ilona valamint Kóré Géza és barátai. Utána táncház lesz. /VII. Erdélyi Folk- és Néptáncnapok. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Az egyik kolozsvári román nyelvű napilap felháborodottan közölte, hogy a hatóságok szeme láttára árulják bizonyos vásárokon az Osztrák-Magyar Monarchia térképét, valamint "más irredenta termékeket". Nem szabad a múlt iránt érdeklődni? Léteznek még tiltott információforrások? - tette fel a kérdést Szabó Csaba. /Szabó Csaba: Mérgezett információforrások. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 18./"
2001. október 18.
"Jelenleg a szenátusi vizsgálóbizottság, rendőrség, Maros megyei kormányhivatal, a titkosszolgálat /RHSZ/, az ügyészség stb. elemzi a szovátai fürdővállalat privatizálásának, részvényei 82,7 %-a eladásának ügyét. Adrian Paunescu irányításával ugyanis szenátusi össztűz zúdult a privatizálási ügynökségre és egyéb hatóságokra ezzel kapcsolatban. A honatyák azok fejét követelik, akik - állítólag - olyan magyarországi cégnek adták el a fürdőt, mely a magyar titkosszolgálat fedőcége. A román újságírók tendenciózus kérdései arra vonatkoztak, hogy tűrhette az RHSZ azt, hogy a magyar állam vásárolja fel Szovátát? /(Máthé Éva): Most majd minden kiderül Szovátáról? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Váratlanul" érte Kovászna megye prefektusát az RMDSZ megyei vezetőinek ama minapi döntése, hogy megszakítja a kormánypárt megyei szervezetével az együttműködési megállapodást. Horia Grama prefektus okt. 16-i sajtóértekezletén azt állította, hogy a már említett döntésig minden jól haladt, talán a tankönyvügy okozott problémát. /(Flóra Gábor): A Kovászna megyei prefektus "meglepődött". = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18./"
2001. október 18.
"Okt. 18-20-a között tartják meg az V. Erdélyi Orvosnapokat Csíkszeredában, a Jakab Antal Tanulmányi Házban. Több mint 200 résztvevőre és 54 előadóra számítanak. Megegyezés született az Orvosi Kollégium és az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvostudományi Szakosztálya között, melynek értelmében ez utóbbi intézmény is társult az Erdélyi Orvosnapok szervezésébe. /Erős Katalin Gyöngy: V. Erdélyi Orvosnapok Csíkszeredában. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 18./"
2001. október 18.
"Új főtanfelügyelő-helyettes Szatmár megyében: Kónya László, az ismert magyar irodalom- és történelem tanár, a hónap elején foglalta el az Erdei Liviusz lemondása által megüresedett posztot. Elmondta tankönyvek ellenőrzése megtörtént. Semmiféle szabálysértésről nincs tudomása. Többen behozták a tanfelügyelőségre vizsgálatra a Cziffra Piroska által írt A romániai magyar nemzeti kisebbség története és hagyományai című könyvet, holott az oktatási minisztérium programja szerint készült és jóváhagyott tankönyvről van szó, dr. Murvai László lektorálta. /(Sike Lajos): A Murvai László által lektorált tankönyv a "legveszélyesebb". = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Székelyudvarhelyen okt. 16-18. között Szejkefürdő és borvíz címmel konferenciát rendeztek. Hazai és magyarországi szakemberek tanácskoztak a Haáz Rezső Múzeumban. A tanácskozás előadói a Szováta, Parajd, Korond, Farkaslaka, Székelyszentlélek, Szejkefürdő és Székelyudvarhely vonalon található térség műemlékeiről, fürdő- és borvíztörténetéről, néprajzáról és turisztikai lehetőségeiről értekeztek. Központi helyen szerepelt a Szejkefürdőn létrehozandó székelyföldi fürdő- és borvízmúzeum. /Bágyi Bencze Jakab: Borvízmúzeum Szejkefürdőn. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 18./"
2001. október 18.
"Sándor József László /Székelyudvarhely/ a Hadak útja című kötetét kiadja a székelyudvarhelyi Sándor Könyvkiadó. A szerző három évtizednyi kutatómunka után írta meg ezt a hatalmas anyagot magában foglaló, a hun nép teljes történelmét tárgyaló munkát. A rendszerváltás után kiadói engedélyt váltott ki és saját költségére elindította a könyv folytatásos megjelenését. /Sándor József László, Székelyudvarhely: Hadak útja. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Szatmárnémetiben, a Művészeti Iskolában idéntől megkezdi működését a versbarátok köre. A kör irányítója Kovács Éva művésznő, aki a továbbiakban tervezi egy-egy művésztársa meghívását. /Irodalmi kör verskedvelőknek. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), okt. 18./"
2001. október 19.
"A Velencei Bizottság - hivatalos nevén az Európa Tanács (ET) Joggal a Demokráciáért Európai Bizottsága - neves, független jogi szakértőkből álló testület. Románia azt javasolta korábban, hogy ez a bizottság vizsgálja meg, mennyire felel meg a magyar státustörvény az európai normáknak. Ezt követően Martonyi János azt indítványozta, hogy a testület ennél átfogóbb módon foglalkozzék a kérdéssel: azt vizsgálja meg, hogy az egyes európai országok milyen jogi szabályozás és gyakorlat keretében nyújtanak kedvezményeket a határaikon túl élő kisebbségeknek. A Velencei Bizottság Martonyi javaslatának szellemében tűzte napirendre a kérdést. A nemzetközi jogászokból álló testület a nyáron megbízott öt jelentéstevőt: készítsen jelentést a kérdéskörrel összefüggő európai jogi szabályozásról és gyakorlatról. E jelentés tartalmát ismertetik a raportőrök az okt. 19-i, velencei ülésen, amelyen részt vesz Martonyi János, és várhatóan jelen lesz Mircea Geoana román külügyminiszter is. Strasbourgi diplomáciai források szerint a Velencei Bizottság jogszerűnek és előremutatónak ítéli az anyanemzet határon túl élő kisebbségének nyújtott egyoldalú támogatást. Az Európai Parlament már korábban megállapította, hogy a státustörvény megfelel a Magyarország és az Európai Unió társulási megállapodásában foglaltaknak. - A szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény kidolgozásakor éppen a létező európai jogi szabályozást és gyakorlatot vette a magyar fél körültekintően figyelembe - hangsúlyozta Horváth Gábor magyar külügyi szóvivő. /Velencei jelentés a státustörvényről. Jogszerűnek és előremutatónak értékelik. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 18-án Vasile Puscas, Románia európai uniós főtárgyalója "pontosításokat" hozott nyilvánosságra "a Duna Televízióban nemrég sugárzott, a Sapientia Alapítvány által Csíkszeredában szervezett, a régiók szerepét taglaló konferenciájáról" szóló tudósításával kapcsolatban. Puscas szerint a tudósításban az áll, hogy a konferencia során felvetődött: a székelyek lakta régió minden feltételnek megfelel ahhoz, hogy önálló európai régióként határozhassa meg magát. Puscas emlékeztet arra, hogy az alkotmány szerint Románia "egységes és szuverén nemzetállam", és hogy a román kormány decentralizációs törekvései nem érinthetik az alkotmányban lefektetett alapelveket. "Nem engedhetjük meg, hogy etnikai alapon enklávék jöjjenek létre a román állam keretén belül. Ezeket a szeparatista tendenciákat maga az európai unió is elutasítja" - fejtette ki. /(k. o.): Nem jöhet létre székelyföldi enklávé. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Önkormányzati képviseletet kérnek a romániai (nem magyar) nemzeti kisebbségek. A külön frakciót alkotó 18 kisebbségi képviselő törvénytervezetet terjesztett elő, amely úgy módosítaná a helyhatósági választásokat szabályozó törvényt, hogy az a helyhatósági választások alkalmával is lehetővé tegye a pozitív diszkriminációt a nemzeti kisebbségek számára. Eszerint a választási küszöböt el nem érő romániai nemzeti kisebbségi szervezetek közül azok jutnának mégis önkormányzati képviselethez, amelyek elérik az egy mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatszám 20 százalékát. Varga Attila képviselő, az emberi jogi bizottság tagja megalapozottnak tartja a kérést. /Sz. K: Önkormányzati képviselet a romániai kisebbségnek. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"