Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
év
2003. február 12.
"Ion Iliescu államfő közbelépését kérték febr. 11-én a Kolozs megyei szakszervezeti tömörülés a kolozsvári pénzügyi blokád feloldására, mivel a jelenlegi helyzetben a tanárok nem kaphatnak fizetést. Gheorghe Funar ugyanakkor kilátásba helyezte az esetlegesen kibocsátandó elnöki rendelet jogi úton való megtámadását. Kolozsváron Gheorghe Funar továbbra sem hajlandó elismerni a városi tanácsot, és ezért a tanács nem fogadhatta el a 2003-as évre szóló helyi költségvetést, a múlt héten a pénzügyi igazgatóság mintegy 54 milliárd lejt zárolt a város számláin. A mintegy 7000 oktatásban dolgozó addig nem kaphatja meg fizetését, amíg a számlákat fel nem oldják. A tanárok nemcsak az államfőt, hanem a kormányt és a parlamentet is értesítették a Kolozsváron kialakult helyzetről. /Lepedus Péter: Iliescu közbelépését kérik. = Krónika (Kolozsvár), febr. 12./"
2003. február 12.
"Rendőrök szállították egyik perének tárgyalására a kolozsvári polgármestert, mivel Gheorghe Funar két idézés után sem volt hajlandó megjelenni a gyulafehérvári törvényszéken. A városvezető ellen Mihaela Rozor két ízben tett feljelentést, mert Funar azt állította, a az igazgatónő hamis jelentést készített a vállalat anyagi helyzetéről. Az igazgatónő azt is kifogásolta, hogy a polgármester kijelentette, Rozor évi 670 millió lejes fizetést kap. Az igazgatónő viszont tagadja, mint mondta, a városi költségvetésben havi 21 millió lejes bért szabtak meg számára, ami egy évben nem haladja meg a 252 millió lejt. A tárgyaláson Gheorghe Funar tagadta, hogy e kijelentéseket tette volna. /Lázár Lehel: Gheorghe Funart bekísérték. Nem akart megjelenni a tárgyaláson. = Krónika (Kolozsvár), febr. 12./"
2003. február 12.
"Az Illyés Közalapítvány döntéshozói tevékenysége október óta szünetel, így a státustörvény által biztosított oktatási támogatás elnyerésére vonatkozó, Erdélyből érkezett kérelmek elenyésző részének tudtak csak eleget tenni. Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke szerint ez jelenleg a legsúlyosabb gond, amivel szervezete szembe kell hogy nézzen. Az Apáczai Közalapítvány rendelkezésére a pályáztatásra bocsátott források tavalyhoz képest növekedtek. Az Iskolatáska program befejeződött, amelynek keretében közel 13 ezer magyar iskolás részesült a fejenként mintegy 230 ezer lej értékű tanszercsomagban. A kezdeményezés folytatásaként február végéig 3 millió forint értékben, televíziókból, video- és CD-lejátszókból, valamint kazettás magnókból álló támogatást nyújtanak 15 szórványban található óvodának. /Rédai Attila: Késlekedik az oktatástámogatás. = Krónika (Kolozsvár), febr. 11./ Lászlófy Pál bejelentette: április 5-6-án tanácskozást tartanak közösen a Babes-Bolyai Tudományegyetemmel, a romániai magyar közoktatás minőségéről. Idén júl. 13-19. között tartják a legtöbb képzést a Bolyai Nyári Akadémián, s 800 pedagógus részvételére számítanak. Újdonság, hogy a programban külön jelenik meg a vallástanárok képzése. Az RMPSZ e hónapban szórványóvodáknak nyújt támogatást. Ennek keretében 15 megye 15 óvodája részesül támogatásban. /(Daczó Dénes): A hazai magyar közoktatás állapotáról. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Febr. 11-én Kerekes Károly RMDSZ-képviselő a képviselőházban a kormány "új államosításáról" beszélt: a kormány a tavaly ősszel hozott határozatával az államosított épületeket a megyék, municípiumok, városok, községek igazgatásába utalta át, annak ellenére, hogy a tulajdonosok a törvényes előírásoknak és határidőknek megfelelően kérték azok természetbeni visszaszolgáltatását. Ezeknek az intézkedéseknek, folytatta a képviselő, valószínűleg nemzetközi visszhangja lesz, s utalt az Európa Tanács 1997-ben elfogadott 1123-as ajánlására, amellyel az ET-parlamenti közgyűlése elhatározta Románia monitorizálásának lezárását. Felhívta a kormány figyelmét az 1123-as ajánlás utolsó pontjára, miszerint, ha Románia nem teljesíti az ET tagsággal járó kötelezettségeit, újrakezdhetik az ország monitorizálását. /(m): Kerekes Károly államosítással vádolja a kormányt. = Népújság (Marosvásárhely), febr. 12./ "
2003. február 12.
"A magyar kormány továbbra is egyértelműen támogatja Románia integrációs törekvéseit, szem előtt tartva, hogy a romániai magyarságnak, mint a magyar nemzet részének, helye van Európában, az Európai Unióban - nyilatkozta Medgyessy Péter magyar miniszterelnök az Erdélyi Riport hetilapnak adott interjúban. A magyar miniszterelnök szerint Budapest kulcsfontosságúnak tartja a szomszédos országok - így Románia - euroatlanti integrációját, hiszen ez lehetővé teszi, hogy a közös értékrend és az annak megfelelő demokratikus kultúra valamennyi térségbeli országban belső igénnyé és gyakorlattá váljon, ami kedvezően hat a kétoldalú kapcsolatok alakulására is. Magyarország 2004-es és Románia 2007-es EU-csatlakozása közötti átmeneti időszak kapcsán a kormányfő rámutatott: a kormánynak arra kell törekednie, hogy a két ország, Magyarország és Románia közötti gazdasági és szociális értelemben vett különbségeket meggátolja, anélkül azonban, hogy ezzel Magyarország fejlődését visszafogná. Medgyessy szerint Magyarország uniós csatlakozása pozitív hatással lesz a régióra, így a román-magyar kapcsolatokra is. Magyarország keleti részének remélt gazdasági felzárkózása miatt az EU figyelme Romániára irányulhat, ezért számítani lehet arra, hogy már rövidtávon is gazdasági és infrastrukturális fejlesztésre kerül sor, különös tekintettel a Magyarországgal határos romániai megyékre. Medgyessy hozzátette, hogy ebben a magyar vállalatok is aktív szerepet kívánnak játszani. A kedvezménytörvénnyel kapcsolatban Medgyessy Péter rámutatott: a jogszabály csak akkor tudja betölteni szerepét, ha annak módosított szövegével mind Európa, mind a határon túli magyarok és az őket képviselő szervezetek, mind a szomszédos országok és a magyarországi parlamenti pártok egyetértenek. A módosítás alapelveiről folytatott kétoldalú konzultációkból a kormányfő úgy véli, talán nem túl korai azt a következtetést levonni, hogy az érintett szomszédos országok döntő többsége részéről kevesebb a törvénnyel kapcsolatos fenntartás /MTI: Medgyessy-interjú az Erdélyi Riportban, febr. 12./ "
2003. február 12.
"A magyarországi felsőoktatási intézmények erdélyi, délvidéki, felvidéki, kárpátaljai magyar anyanyelvű hallgatói rendeztek vitafórumot a határon túli magyarokról a számukra otthont adó Márton Áron Szakkollégium budapesti székhelyén. Csapody Miklós MDF alelnököt, országgyűlési képviselő elmondta, a megbeszélésen a hallgatók megkérdezték, van-e Magyarországnak nemzetstratégája, mik a tervei a határon túli magyarsággal? "A nemzetstratégia ügyében a kormányzati válasz és az én válaszom teljes mértékben egybeesett, a mi elképelésünk a szülőföld stratégia." Szemben a német elképzeléssel, mert ők a németeket "kivásárolták Romániából". "A cél érdekében, hogy a szomszédos országokban élő magyar százezrek, milliók a szülőföldjükön érezhessék otthon magukat, ott boldoguljanak, olyan eszközökre van szükség, melyekkel a szülőföld valódi hazává formálható." Ez egyetlen természetes megoldás, ezért van ez ügyben a magyar parlament pártjai között is ritkán tapasztalható konszenzus. Ehhez a magyar kormányzatnak törvényhozási, anyagi és kulturális eszközrendszerével hozzá kell járulnia. Nem elég a kedvezménytörvény, nem elég az Illyés Közalapítvány, az Új Kézfogás Közalapítvány, az Apáczai Közalapítvány, a Segítő Jobb Közalapítvány és más szervezetek, alapítványok támogatása, hanem a magyar államnak is szerepet kell vállalnia, mégpedig állami vagy államilag garantált privát stratégiai befektetésekkel, beruházásokkal. - Az Illyés Közalapítványnál egy bírónő formahibákat vétett. Csapody védte a kormányt: akik nem kapták meg a támogatást, szidják a kormányt, a kormány azonban nem tud beavatkozni a folyamatba. Foglalkoztatja a diákokat a Magyarország EU-s csatlakozásából adódó vízumkényszer küszöbön álló bevezetése. Ez a közeljövőben két magyar közösséget érint, a kárpátaljaiakat és a vajdaságiakat, egy 150-200 ezres és egy 300 ezres közösséget. A kormány hibája, hogy a tervezetből a kedvezményezettek köréből hiányoznak a vajdasági és a kárpátaljai magyarok mint olyanok. Az MDF szerint egyszerűsített eljárással kedvezményes vízumhoz való hozzájutást kellene biztosítani. Elképzelhető például - a kishatárforgalomról szóló kétoldalú egyezmények módosításával - az a bizonyos 15 km-es sáv megszélesítése mindkét oldalon. Egy másik lehetőség pedig a tartós vízum bevezetése. - A kettős állampolgárságot a kormány elutasítja. A későbbiekben, ott, ahol erre a partnerország részéről esetleg fogadókészség mutatkozik, Csapody elképzelhetőnek tartja. /Guther M. Ilona: Interjú Csapody Miklóssal a Magyarországon tanuló határon túli magyar főiskolásokat foglalkoztató kérdésekről. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Országos kezdeményezést jelentett be február 11-én Sepsiszentgyörgyön Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület főjegyzője. A püspökség arra hívja fel az erdőbirtokaikat visszaszerzett egyházközségeket, hogy Erdély-szerte alakítsanak gazdálkodói közösségeket a szakszerűbb és mintaszerűbb működés érdekében. Elejét kell venni annak, hogy az erdőt eladják. A Sepsi Református Egyházmegyében a kb. ezer visszajáró hektárból 742-t mértek eddig ki a harminc egyházközségnek. /(b. kovács): Új erdőgazdálkodói társulás. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Hajdu Gábor ügyvéd, a Csíki Magánjavak elnöke felvázolta a Csíki Magánjavak történetét és a visszaszerzéséért folytatott jogi küzdelem fontosabb állomásait. A Csíkszeredai Bíróság l32l/2002. jún. l3-i polgári ítéletével megállapította, hogy a Csíki Magánjavak Közbirtokossági Egyesület azonos jogi személy a 765/l946. szept. 28-i törvényben hivatkozott Csíki Magánjavak jogi személlyel. Hajdu szerint az RMDSZ kiemelkedő feladatai közé tartozik, hogy elérje a Csíki Magánjavakat sújtó közel 8 évtizednyi sérelmek törvényes orvoslását. /Székedi Ferenc: Küzdelem a Csíki Magánjavak vagyonának visszaszerzéséért. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Szélrózsa címmel első alkalommal jelentetett meg tudományos és kulturális évkönyvet a Romániai Magyar Doktorandusok és Fiatal Kutatók Szövetsége (RODOSZ) Bihar megyei szervezete. Az évkönyvet Szabó Ödön szerkesztette, akinek kutatási területe a bihari, főleg az Érmellék magyar településeinek néprajzi kultúrája. A kötetben 33 szerző dolgozata olvasható, egymástól távol eső tudományos területekről. /Fejér László: RODOSZ- bemutatkozás. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Nemsokára új magyar nyelvű, erdélyi terjesztésű hetilap megjelenése várható: a brassói Nest Media Kft. ötezres példányszámban szándékozik kiadni az Erdélyi Figyelőt. A tizenhat oldalas, színes képes magazint ugyanaz a Monitorul de Brasov jelenteti meg, amely 1998- 2000 között adta ki átlagban ötezres példányszámban Kovászna megyében a Háromszéki Figyelő hetilapot, amely később napilapként működött. A Monitorul sajtótröszt egyetlen magyar kiadványát két évvel ezelőtt veszteségesnek ítélte és megszüntette a Nord Est Medianet Rt. Az Erdélyi Figyelőt most a sepsiszentgyörgyi Lucian Bitai szervezi, a Kovászna Medianet Rt. volt igazgatója, akit 2000 őszén a Háromszéki Figyelő szerkesztősége azzal vádolt, hogy a kiadvány bevételének nagy részét elsajátította. Egy román nyelvű hetilap kiadására is készülnek Kovászna megyében. Az ortodox húsvéti ünnepekre időzíti megjelenését az Observatorul de Covasna hetilap a sepsiszentgyörgyi Idmix Kft. vagy egy kolozsvári vállalkozás kiadásában. /Domokos Péter: Új lapok indulnak. Két kiadvánnyal gazdagodik Kovászna megye. = Krónika (Kolozsvár), febr. 12./ "
2003. február 12.
"Nemrégiben Mezőpanitban szervezte meg idei első országos találkozóját a Református Mentő Misszió és a Bonus Pastor Alapítvány. A 110-115 Székelyudvarhelyről, Csíkszeredából, Déváról, Kolozsvárról, Vajdakamarásról, Sikaszóból, Somosdról, Marosvásárhelyről és máshonnan érkezett szenvedélybetegnek lehetősége nyílott, hogy betekintést nyerjen a misszió munkájába, és hogy segítséget találjanak maguknak. /Járay Fekete Katalin: Küzdelem a szabadulásért. = Népújság (Marosvásárhely), febr. 12./ "
2003. február 13.
"Febr. 12-én a parlament mindkét háza elfogadta azt az előterjesztést, amelynek értelmében Románia háború esetén 278 katonát küld az iraki övezetbe. A Nagy-Románia Párt kivételével minden parlamenti párt a javaslat elfogadása mellett szavazott, amelynek értelmében a már korábban is meghatározott egységek kerülhetnek a háborús zónába. Mircea Geoana külügyminiszter köszönő beszédében kiemelte a szomszédos államok hozzáállását is, mint elmondta, Romániának állást kellett foglalnia, és fel kellett sorakoznia az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát támogatók közé. /(simon): A parlament döntött: 278 katona mehet Irakba. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), febr. 13./"
2003. február 13.
"Adrian Nastase, a román kormánypárt (PSD) elnöke, kormányfő szerint az MSZP-vel aláírt megállapodás nagyobb gyakorlati hatékonyságot biztosít a két párt közös terveinek, katalizátora lesz a két ország többi együttműködési tervének. Nastase az Erdélyi Riport című hetilapnak nyilatkozott, kifejtve, az MSZP és a Szociáldemokrata Párt (PSD) közötti egyezmény nemcsak a kétoldali kapcsolatokra lesz vitathatatlanul jó hatással, hanem az egész közép- és délkelet-európai térségre. A kedvezménytörvénnyel kapcsolatosan Nastase elmondta, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás elvei tiltanak bármilyen diszkriminációt, ugyanakkor a viták tárgyalásos megoldására, politikai kompromisszumra kötelezik a feleket. Az RMDSZ és a PSD közötti viszonyról szólva a román kormányfő hangsúlyozta, hogy a két alakulat között az együttműködés gyümölcsöző. /Adrian Nastase a kétoldalú kapcsolatokról. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), febr. 13./"
2003. február 13.
"A magyar kormány továbbra is egyértelműen támogatja Románia integrációs törekvéseit, szem előtt tartva, hogy a romániai magyarságnak, mint a magyar nemzet részének, helye van Európában, az Európai Unióban - nyilatkozta Medgyessy Péter miniszterelnök az Erdélyi Riport hetilapnak adott interjúban. A magyar miniszterelnök szerint Budapest kulcsfontosságúnak tartja a szomszédos országok - így Románia - euroatlanti integrációját, hiszen ez lehetővé teszi, hogy a közös értékrend és az annak megfelelő demokratikus kultúra valamennyi térségbeli országban belső igénnyé és gyakorlattá váljon, ami kedvezően hat a kétoldalú kapcsolatok alakulására is. Magyarország 2004-es és Románia 2007-es EU-csatlakozása közötti átmeneti időszak kapcsán a kormányfő rámutatott: a kormánynak arra kell törekednie, hogy a két ország, Magyarország és Románia közötti gazdasági és szociális értelemben vett különbségeket meggátolja, anélkül azonban, hogy ezzel Magyarország fejlődését visszafogná. Magyarország keleti részének remélt gazdasági felzárkózása miatt az EU figyelme Romániára irányulhat, ezért számítani lehet arra, hogy már rövidtávon is gazdasági és infrastrukturális fejlesztésre kerül sor, különös tekintettel a Magyarországgal határos romániai megyékre. A kedvezménytörvénnyel kapcsolatban Medgyessy Péter rámutatott: a jogszabály csak akkor tudja betölteni szerepét, ha annak módosított szövegével mind Európa, mind a határon túli magyarok és az őket képviselő szervezetek, mind a szomszédos országok és a magyarországi parlamenti pártok egyetértenek. /Medgyessy-interjú az Erdélyi Riportban. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), febr. 13./"
2003. február 13.
"A kormány prioritásként kezeli a Brassó-Marosvásárhely- Kolozsvár-Nagyvárad útvonalon haladó autópálya megépítését - jelentette be a parlament előtt febr. 12-én Adrian Nastase, a 2003- 2004-re szóló kormányzati prioritásokat ismertetve. Borbély László RMDSZ-es képviselő elmondta, a képviselőház ipari és szállítási szakbizottsága az RMDSZ kérésére elfogadta, hogy a Bors- Nagyvárad-Kolozsvár sztrádaépítést is helyezzék a szállítási infrastruktúra fejlesztésére kidolgozott törvénycsomag prioritási listájára. Borbély elmondta, a IV-es európai korridor 2015-ig történő kiépítéséről rendelkező törvénycsomagban most két útvonalat tekintenek elsőrendűnek, a már említett Erdélyen átvezető útvonalat és a kormány által múlt héten bejelentett Nagylak-Arad-Temesvár-Lugos-Déva-Nagyszeben-Pitesti-Bukarest irányt. - Magyarország kinyilvánította egyértelmű támogatását Románia főbb európai közlekedési útvonalakkal való összekötését illetően, erről tárgyalnak Miron Mitrea szállításügyi miniszter közeli budapesti látogatásán. /Incze Ferenc, Salamon Márton László: Prioritás az észak-erdélyi sztráda. = Krónika (Kolozsvár), febr. 13./"
2003. február 13.
"A státustörvény védelmében gyűjtenek aláírásokat Temesváron. Az akcióra több Kárpát-medencei, illetve Nyugaton élő magyar személyiség szólította fel a romániai magyarságot (is); a kezdeményezők csatlakoztak a Magyarok Világszövetségének volt elnökéhez, Csoóri Sándorhoz, aki levélben tiltakozott a határon túli magyarok jogállásáról szóló, kedvezménytörvényként emlegetett jogszabály "kiürítése" ellen. Temesváron az RMDSZ-székházban és a területi információs irodában zajlik a gyűjtés. Halász Ferenc megyei RMDSZ-elnök szerint eléggé esetleges módon, hiszen azoknak a véleményét kérik ki, akik betérnek oda. Az RMDSZ Temes megyei szervezete ülésén eldöntik, hogy szervezetten gyűjtenek vagy sem. /P. L. Zs.: Aláírásgyűjtés a kedvezménytörvény védelmében. = Nyugati Jelen (Arad), febr. 13./"
2003. február 13.
"Idéntől a nonprofit, nem nyereségfüggő szervezeteknek, intézményeknek, így az alapítványoknak, az egyházaknak is adózniuk kell, ha bármilyen gazdasági jövedelmet valósítanak meg. Eddig ha a gazdasági mellékjövedelmeket az alapítványok támogatásra, karitatív célokra fordították, akkor nem adóztak ezek után. 2003-tól azonban 25%-os jövedelemadó érvényes a gazdasági tevékenységeik után befolyt jövedelmeikre is, attól függetlenül, hogy ezt mire fordítják. Ezen belül van egy kedvező adókulcs-számítás: jó, ha a nem nyereségnek számító bevételek minél nagyobb arányban meghaladják a gazdasági bevételeket, mert annál nagyobb arányban csökken a 25%-os adókulcs. Kovács István római katolikus főesperes elmondta: 1990-ben kimondatott, hogy az egyházak nem fizetnek adót. Mostanra megváltozott a román állam álláspontja, mert az egyházak visszakapják szántó- és erdőterületeiket. Ezek művelésére önerőből természetesen nem tudnak vállalkozni, így aztán kedvezményesen bérbe adják, akárcsak a földművelésre kapott ajándék gépeket. Idéntől kezdve ezt a kis jövedelmet is megadóztatják. Ha az ortodox egyház is tiltakozni fog, akkor van esély az adózási rendelet eltörlésére. /Bágyi Bencze Jakab: Az ortodoxokon sok múlik. = Udvarhelyi Híradó (Székelyudvarhely), febr. 13./"
2003. február 13.
"Febr. 11-én Kolozsváron, a Pro Iuventute Egyesület székházában Benkő Samu tartott előadását Kós Károlyról. Rollinger Ágnes, az RMDSZ belmonostori kerületének elnöke köszöntőjében kifejtette: a Pro Iuventute szocio-kulturális egyesület, amint azt neve is mutatja, elsősorban az ifjúságért igyekszik tenni valamit, ezért is számít különös örömnek az, hogy ennyire sok fiatal volt jelen. Kós Károly Temesváron született, a házon táblácska emlékeztet az eseményre. Iskoláit Szebenben kezdte, és a kolozsvári református Kollégiumban folytatta. Budapesten az Állatkert több épülete, iskolák, lakótelepek, templomok fűződnek a nevéhez. Kós sokat tanult a kalotaszegi, székelyföldi építészettől is, bár azt sem tagadta meg soha, hogy kedvenc áramlatai közé tartozik a keresztény keleti művészet. Kós Károly ma is élő példakép lehet minden generáció számára. /Sándor Boglárka Ágnes: Kósról, fiataloknak. = Szabadság (Kolozsvár), febr. 13./"
2003. február 13.
"Hivatásos színészek 12 éve nem léptek fel Erdőhegyen, nagy sikere volt febr. 11-én a kisjenői ifjúsági házban az Aradi Magyar Színház társulata által bemutatott Te rongyos élet című zenés kabarénak. /Fergeteges siker, családias hangulat az ifjúsági házban. = Nyugati Jelen (Arad), febr. 13./"
2003. február 13.
"Febr. 12-én sportvetélkedőkkel kezdődtek a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskolában az iskolanapok. Febr. 13-án Vitos Mózesre, az iskola névadójára emlékeznek a pedagógusok és tanítványaik, akik helytörténeti, népdal-, rajz-, anyanyelvi és általános műveltségi vetélkedőkön is összemérhetik tudásukat, tehetségüket. /Iskolanapok Csíkszentkirályon. = Hargita Népe (Csíkszereda), febr. 13./"
2003. február 13.
"Negyven évvel a szatirikus kisvárosi író, Tomcsa Sándor halála után a nevét viselő székelyudvarhelyi színház három magyar szerző - Karinthy, Örkény és Tomcsa - műveiből összeállított pódiumműsort mutat be. A pódiumműsor bemutatója febr. 13-án lesz a székelyudvarhelyi színházban. /Zilahi Imre: Gúnykirakat Tomcsa emlékére. = Krónika (Kolozsvár), febr. 13./"
2003. február 13.
"Nemrég jelent meg az a törvény, amely szerint egy adott településen minden 7000 lakos után legalább egy könyvtáros fizetését kell biztosítania a helyi önkormányzatnak. Mivel a 20 ezer lakosú Gyergyószentmiklóson a városi könyvtárnak kilenc alkalmazottja van, az ifjúsági és gyermekkönyvtár kezdeményezésére alapítványt hoznának létre, amely magára vállalná a részleg működtetését. Az alapítvány ugyanakkor jelentős összegeket pályázhatna meg saját infrastruktúrája fejlesztésére, a részleg költségeinek törlesztésére, valamint könyvvásárlási alapokra. Az alapítvány bejegyzése folyamatban van. A megoldás nem újszerű a városban: 2002-ben a Figura Stúdió Színház sem kapott alapokat fenntartási költségeire, mindezen költségeket a Figura Baráti Társaság révén pályázták meg. /Alapítvány a könyvtár számára. = Krónika (Kolozsvár), febr. 13./"
2003. február 13.
"Salomon Berkowitz, az Ortodox Zsidók Világtanácsának tagja febr. 12-én kijelentette, hogy tapasztalataival támogatni kívánja a román vezetést az európai integrációs projektek megvalósításában. Berkowitz Bukarestben Adrian Nastase kormányfővel folytatott eszmecserét a kormány idei prioritásairól. Az eszmecsere végén az Ortodox Zsidók Világtanácsának képviselője kijelentette: Romániának most lehetősége van fontos és egyenrangú partnerré válni az új Európában, jelentős anyagi és humán erőforrásainak köszönhetően. "Románia a jó úton halad, ezt bizonyítja az is, hogy sok, más országok gazdaságában fontos szerepet játszó román állampolgár hazatér és magával hozza tapasztalatait és pénzét" - fogalmazott Berkowitz. /Nastase-Berkowitz találkozó. Ortodox zsidó biztatás Romániának. = Népújság (Marosvásárhely), febr. 13./ "
2003. február 13.
"A kongresszus után alig egy héttel konfliktus körvonalazódik Ráduly Róbert Kálmán, a Csíki Területi RMDSZ elnöke és Borboly Csaba a MIÉRT titkára és a Csík Terület Ifjúsági Tanácsának elnöke között. Ráduly sajtótájékoztatóján az RMDSZ kongresszusa utáni helyzetet értékelte. Előzőleg nagy volt a felzúdulás, egyesek szerint Tőkés ára az idei RMDSZ-PSD protokollum volt. Ráduly kifogásolta, hogy a Területi Küldöttek Tanácsának egyöntetű döntésével ellentétben, amely kimondta, hogy a tiszteltbeli elnök kérdéséhez nem kell hozzányúlni, a csíki kongresszusi küldöttek kétharmada ezzel ellentétesen, a tisztség megszüntetése mellett szavazott. Ráduly továbbra is Tőkés Lászlót tekinti tiszteletbeli elnöknek. Borboly Csaba, a CSTIT elnöke szerint a "szennyest" a szervezeten belül kellett volna kiteregetni. /(Daczó Dénes): A kongresszus utószele - konfliktus előjele? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 13./ "
2003. február 13.
"Febr. 11-én Markó Béla szövetségi elnök a Román Közszolgálati Rádió igazgatótanácsával folytatott megbeszélést. Jelen volt Borbély Melinda, a kisebbségi adásokért felelős főtitkár-helyettes és Ágoston Hugó igazgatótanácsi tag is. A találkozón megvizsgálták a sugárzás fejlesztésének, valamint a magyar nyelvű adásidők kiterjesztésére, illetve a területi stúdiók autonómiájának bővítési lehetőségeire vonatkozó kérdéseket. /A közszolgálati rádió megreformálásának lehetőségeiről tárgyaltak. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 13./ "
2003. február 13.
"Fey László szokása szerint újból támadta Tőkés Lászlót és a radikálisokat, újból bátran kiállt a másik oldal mellett. "A radikális politizálás türelmetlen, maximális követelésekkel lép fel és azonnali eredményt akar elérni." "A radikalizmusra a sérelmi politika jellemző: az elkövetett igazságtalanságokat, jogtiprást, elnyomást igyekszik minél hangosabban a világ elé tárni..." stb.Nekünk a románokkal kell megegyeznünk, vallotta a cikkíró. Fey László az 1993-ban, Neptunfürdőn tartott megbeszélésről azt állította, hogy Tőkés László heves támadást indított a három RMDSZ- tisztségviselő ellen, azt kifogásolva, hogy a "román hatalommal" paktáltak le, pedig a cikkíró szerint szó sem volt hivatalos tárgyalásról, még kevésbé egyezkedésről. Természetesen Fey tudatosan elhallgatja, hogy annak idején Markó Béla hivatalosan elítélte a neptuni titkos tárgyalást. Erről ma már nem beszélnek. /Fey László: Kétféle stratégia? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 13./ "
2003. február 13.
"Geréb Mihály olvasói levelében leszögezte: Tőkés László püspök nem tetszett az RMDSZ megalkuvó politikáját folytató vezetőségének, egyszerűen félretették, megszűntetve a tiszteletbeli elnök tisztségét. De gondoltak-e arra, hogy ők ott lehetnének-e ahol vannak, ha nem lett volna Tőkés László bátor kiállása 1989-ben? Most is bátran ki meri mondani, hogy a romániai magyarság jogfosztott, megalázott nemzetiség. Amit visszaszolgáltattak, az külföldi nyomás eredménye. A fasisztákat, utána a kommunistákat (már ahol) kérdőre vonták. Húsz-harminc év múlva majd megkérdik a PSD-t, a kormánypártot, hogy a reform nevében miként tette tönkre az országot? És akkor mellette lesz az RMDSZ is. /Geréb Mihály, Balázsfalva: "Legnagyobb ellensége a magyarnak a magyar". = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 13., Postafiók rovat/ "
2003. február 13.
"Febr. 11-én a Brassó Megyei Tanfelügyelőségre elé vonult a 6-os számú általános iskolában tanuló diákok szüleinek egy csoportja, követelve, hogy a felújított Áprily Lajos Gimnázium épületébe költözhessenek vissza a románul tanuló diákok. Ígéretet kaptak már régebben, hogy új román iskolát építenek. Andronescu miniszter asszony pár hete látogatta meg az Áprily Lajos Gimnáziumot, s akkor azt mondta, hogy az új román iskola alapkőletételére március elején kerül sor. A háborgó szülők most azzal fenyegetőztek, hogy febr. 17-én a szabad ég alatt az Áprily udvarán fognak "órát tartani", ha nem engedik őket be az iskolába. /(Tóásó Áron Zoltán): Az Áprilyban akarják taníttatni gyerekeiket. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), febr. 13./ Egy évtizede kérik, hogy legyen egyetlen magyar középiskola Brassóban, a román szülők ez ellen tüntetnek, annak ellenére, hogy gyermekeik részére új román iskola épül."
2003. február 13.
"Febr. 12-én Reiner Antal kiszabadult a börtönből, az Agache-per utolsó börtönben lévő elítéltje este Esztelnekre érkezett. Reinernek febr. 21-én meg kell jelennie a kézdivásárhelyi bíróságon sorra kerülő vagyonmegosztási tárgyaláson. Reiner 2001. aug. 4-én a békéscsabai menekülttáborból váratlanul hazatért esztelneki otthonába, ahol másnap letartóztatták. 557 napig ült rácsok mögött. /Iochom István: Agache-ügy. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), febr. 13./ "
2003. február 13.
"Miholcsa József szobrászművész hamarosan Torján felállítandó, egész alakos Árpád-szobra egészen különös helyet foglal el a szobrász művészetében. Miholcsa olyan Árpádot formáz, aki méltóságot sugall és erőt. Árpád alakjában most először tesz kísérletet arra, hogy erős pogány kori hangulatot árasztva, megalkossa a nomád vezért. /Bogdán László: Párducos Árpád. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), febr. 13./ "