Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Draskovics, Vuk
133516 tétel
2001. október 18.
"Jelenleg a szenátusi vizsgálóbizottság, rendőrség, Maros megyei kormányhivatal, a titkosszolgálat /RHSZ/, az ügyészség stb. elemzi a szovátai fürdővállalat privatizálásának, részvényei 82,7 %-a eladásának ügyét. Adrian Paunescu irányításával ugyanis szenátusi össztűz zúdult a privatizálási ügynökségre és egyéb hatóságokra ezzel kapcsolatban. A honatyák azok fejét követelik, akik - állítólag - olyan magyarországi cégnek adták el a fürdőt, mely a magyar titkosszolgálat fedőcége. A román újságírók tendenciózus kérdései arra vonatkoztak, hogy tűrhette az RHSZ azt, hogy a magyar állam vásárolja fel Szovátát? /(Máthé Éva): Most majd minden kiderül Szovátáról? = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Váratlanul" érte Kovászna megye prefektusát az RMDSZ megyei vezetőinek ama minapi döntése, hogy megszakítja a kormánypárt megyei szervezetével az együttműködési megállapodást. Horia Grama prefektus okt. 16-i sajtóértekezletén azt állította, hogy a már említett döntésig minden jól haladt, talán a tankönyvügy okozott problémát. /(Flóra Gábor): A Kovászna megyei prefektus "meglepődött". = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18./"
2001. október 18.
"Okt. 18-20-a között tartják meg az V. Erdélyi Orvosnapokat Csíkszeredában, a Jakab Antal Tanulmányi Házban. Több mint 200 résztvevőre és 54 előadóra számítanak. Megegyezés született az Orvosi Kollégium és az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvostudományi Szakosztálya között, melynek értelmében ez utóbbi intézmény is társult az Erdélyi Orvosnapok szervezésébe. /Erős Katalin Gyöngy: V. Erdélyi Orvosnapok Csíkszeredában. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 18./"
2001. október 18.
"Új főtanfelügyelő-helyettes Szatmár megyében: Kónya László, az ismert magyar irodalom- és történelem tanár, a hónap elején foglalta el az Erdei Liviusz lemondása által megüresedett posztot. Elmondta tankönyvek ellenőrzése megtörtént. Semmiféle szabálysértésről nincs tudomása. Többen behozták a tanfelügyelőségre vizsgálatra a Cziffra Piroska által írt A romániai magyar nemzeti kisebbség története és hagyományai című könyvet, holott az oktatási minisztérium programja szerint készült és jóváhagyott tankönyvről van szó, dr. Murvai László lektorálta. /(Sike Lajos): A Murvai László által lektorált tankönyv a "legveszélyesebb". = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Székelyudvarhelyen okt. 16-18. között Szejkefürdő és borvíz címmel konferenciát rendeztek. Hazai és magyarországi szakemberek tanácskoztak a Haáz Rezső Múzeumban. A tanácskozás előadói a Szováta, Parajd, Korond, Farkaslaka, Székelyszentlélek, Szejkefürdő és Székelyudvarhely vonalon található térség műemlékeiről, fürdő- és borvíztörténetéről, néprajzáról és turisztikai lehetőségeiről értekeztek. Központi helyen szerepelt a Szejkefürdőn létrehozandó székelyföldi fürdő- és borvízmúzeum. /Bágyi Bencze Jakab: Borvízmúzeum Szejkefürdőn. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 18./"
2001. október 18.
"Sándor József László /Székelyudvarhely/ a Hadak útja című kötetét kiadja a székelyudvarhelyi Sándor Könyvkiadó. A szerző három évtizednyi kutatómunka után írta meg ezt a hatalmas anyagot magában foglaló, a hun nép teljes történelmét tárgyaló munkát. A rendszerváltás után kiadói engedélyt váltott ki és saját költségére elindította a könyv folytatásos megjelenését. /Sándor József László, Székelyudvarhely: Hadak útja. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 18. - csak interneten!/"
2001. október 18.
"Szatmárnémetiben, a Művészeti Iskolában idéntől megkezdi működését a versbarátok köre. A kör irányítója Kovács Éva művésznő, aki a továbbiakban tervezi egy-egy művésztársa meghívását. /Irodalmi kör verskedvelőknek. = Szatmári Friss Újság (Szatmárnémeti), okt. 18./"
2001. október 19.
"A Velencei Bizottság - hivatalos nevén az Európa Tanács (ET) Joggal a Demokráciáért Európai Bizottsága - neves, független jogi szakértőkből álló testület. Románia azt javasolta korábban, hogy ez a bizottság vizsgálja meg, mennyire felel meg a magyar státustörvény az európai normáknak. Ezt követően Martonyi János azt indítványozta, hogy a testület ennél átfogóbb módon foglalkozzék a kérdéssel: azt vizsgálja meg, hogy az egyes európai országok milyen jogi szabályozás és gyakorlat keretében nyújtanak kedvezményeket a határaikon túl élő kisebbségeknek. A Velencei Bizottság Martonyi javaslatának szellemében tűzte napirendre a kérdést. A nemzetközi jogászokból álló testület a nyáron megbízott öt jelentéstevőt: készítsen jelentést a kérdéskörrel összefüggő európai jogi szabályozásról és gyakorlatról. E jelentés tartalmát ismertetik a raportőrök az okt. 19-i, velencei ülésen, amelyen részt vesz Martonyi János, és várhatóan jelen lesz Mircea Geoana román külügyminiszter is. Strasbourgi diplomáciai források szerint a Velencei Bizottság jogszerűnek és előremutatónak ítéli az anyanemzet határon túl élő kisebbségének nyújtott egyoldalú támogatást. Az Európai Parlament már korábban megállapította, hogy a státustörvény megfelel a Magyarország és az Európai Unió társulási megállapodásában foglaltaknak. - A szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény kidolgozásakor éppen a létező európai jogi szabályozást és gyakorlatot vette a magyar fél körültekintően figyelembe - hangsúlyozta Horváth Gábor magyar külügyi szóvivő. /Velencei jelentés a státustörvényről. Jogszerűnek és előremutatónak értékelik. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 18-án Vasile Puscas, Románia európai uniós főtárgyalója "pontosításokat" hozott nyilvánosságra "a Duna Televízióban nemrég sugárzott, a Sapientia Alapítvány által Csíkszeredában szervezett, a régiók szerepét taglaló konferenciájáról" szóló tudósításával kapcsolatban. Puscas szerint a tudósításban az áll, hogy a konferencia során felvetődött: a székelyek lakta régió minden feltételnek megfelel ahhoz, hogy önálló európai régióként határozhassa meg magát. Puscas emlékeztet arra, hogy az alkotmány szerint Románia "egységes és szuverén nemzetállam", és hogy a román kormány decentralizációs törekvései nem érinthetik az alkotmányban lefektetett alapelveket. "Nem engedhetjük meg, hogy etnikai alapon enklávék jöjjenek létre a román állam keretén belül. Ezeket a szeparatista tendenciákat maga az európai unió is elutasítja" - fejtette ki. /(k. o.): Nem jöhet létre székelyföldi enklávé. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Önkormányzati képviseletet kérnek a romániai (nem magyar) nemzeti kisebbségek. A külön frakciót alkotó 18 kisebbségi képviselő törvénytervezetet terjesztett elő, amely úgy módosítaná a helyhatósági választásokat szabályozó törvényt, hogy az a helyhatósági választások alkalmával is lehetővé tegye a pozitív diszkriminációt a nemzeti kisebbségek számára. Eszerint a választási küszöböt el nem érő romániai nemzeti kisebbségi szervezetek közül azok jutnának mégis önkormányzati képviselethez, amelyek elérik az egy mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatszám 20 százalékát. Varga Attila képviselő, az emberi jogi bizottság tagja megalapozottnak tartja a kérést. /Sz. K: Önkormányzati képviselet a romániai kisebbségnek. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Markó Béla RMDSZ-elnök okt. 18-án megbeszélést folytatott Adrian Nastase kormányfővel. Megállapodtak abban, hogy a két politikai alakulat csúcsvezetősége a jövő hét elején találkozik, hogy részletesen áttekintsék az időszerű politikai kérdéseket, beleértve az együttműködési megállapodásban foglaltakkal kapcsolatos teendőket. Előzőleg Markó az RMDSZ sajtóértekezletén a Kovászna megyei tankönyvbotrány kapcsán kifejtette, hogy a kormány, illetve a helyi kormánypárti szervezet magatartása elfogadhatatlan. Rámutatott, hogy még a rendszerváltás előtti években sem zajlott ilyen nyilvánosan az "idegen eredetű" tankönyvek ellenőrzése, és az úgynevezett kivizsgáló bizottságok módszere is az egykori szekuritáté gyakorlatára emlékeztet, éppen ezért az RMDSZ magyarázatot vár a kormánytól és az illetékes szervektől. Markó Béla közölte, hogy rendkívül aggasztó a kormánypárt buzgósága, amely ugyanakkor megalázó a magyar tanárokkal és tanítókkal szemben, és a kialakult helyzetet abszurdnak minősítette. /Markó-Nastase találkozó. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 18-án Kolozsváron a tanácsülésen a szobrokra, mellszobrokra szánt költségvetési tételeknél vita robbant ki. Molnos Lajos RMDSZ-tanácsos jelezte, hogy a költségvetési tervezetből kimaradt Janovits Jenő és a Márton Áron köztéri szobrának megvalósíthatósági tervére szánt költségvetési tétel. Emlékeztetett, hogy tanács hozzájárult a két szobor felépítéséhez. Boros János alpolgármester azt javasolta, a két szobrot az új munkálatok kategóriába sorolják, mivel ezek felépítése még nem kezdődött el. Pop Eugen nagy-romániás önkormányzati képviselő hevesen tiltakozott az RMDSZ-es tanácsosok azon próbálkozása ellen, hogy "lenyomják a helyi közösség nyakán a két személyiség szobrát". Maradjunk meg a román személyiségek szobrának felépítése mellett - fogalmazott a nagy-romániás önkormányzati képviselő. A tanácsosok elvetették az Antonescu-szobor felépítését, de lapzártakor még nem voksoltak a Janovits Jenő és a Márton Áron szoborról. /K. O.: Nem kell a magyar szobor! Nacionalista kirohanások a városi tanácsban. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"A megyei RMDSZ-PSD szakítás következtében kialakult helyzet tisztázására okt. 18-án Markó Béla szövetségi elnök Sepsiszentgyörgyre utazott, találkozott a háromszéki Operatív Tanács képviselőivel. Markó Béla elmondta, nem tartja veszélyben lévőnek az RMDSZ és a kormánypárt közötti protokollumot. Hangsúlyozta, az együttműködés nem nevezhető zökkenőmentesnek, a szövetség azonban továbbra is a tárgyalást tartja az egyedüli megoldásnak. Markó szerint nem Kovászna megye ellen zajlik lejáratási kampány, hanem az RMDSZ-nek a román politikai életbe való betagolódási kísérletei ellen. A közelmúltban Háromszéken kirobbant tankönyvbotrány ügyében az RMDSZ elnöke tárgyalni fog a tanügyi tárca vezetőjével, amikor valamennyi korábbi, félreinformálásból fakadó félreértést tisztázni szándékozik. /Csinta Samu: "Nincs veszélyben a protokollum". = Krónika (Kolozsvár), okt. 19./"
2001. október 19.
"Kolozsváron a Megyei Tanfelügyelőség okt. 18-i sajtókonferenciáján Constantin Corega főtanfelügyelő elmondta: szemléltető eszközként akár Mao-Ce Tung emlékiratait is magával viheti a tanár, de tanítani, számonkérni csak olyan tankönyvekből lehet, amelyeket jóváhagyott a Nevelési és Kutatási Minisztérium. Corega bejelentette: kénytelen leváltani a szamosújvári Petru Maior Líceum igazgatóját, mert nem engedelmeskedett az ő parancsainak. /Szabó Csaba: Csak segédeszközként használhatók az "illegális" tankönyvek. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 18-án kétnapos nemzetközi térinformatikai konferencia kezdődött Kolozsváron. A már hat éve folyamatosan megrendezésre kerülő konferenciát a Gábor Dénes Alapítvány ezúttal a Kolozs Megyei Tanáccsal közösen szervezte. A megnyitón az alapítvány részéről Selinger Sándor elnök, a megyei tanács részéről pedig Kerekes Sándor alelnök köszöntötte a jelenlévőket, a konferenciát mindig támogató és azon résztvevő budapesti Hungis Alapítvány részéről pedig Dr. Berenczey Rezső szólalt fel. A bemutatott dolgozatok témái között régió fejlesztési tervek, informatikai módszerrel előállított helységtérképek szerepeltek. /Nemzetközi térinformatikai konferencia. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"A temesvári Táblabíróság határozata értelmében nem kell elköltöznie a Heti Új Szónak a Magyar Ház első emeletéről. Az ítélőbírók ugyanis megalapozatlannak ítélték a Timpress Rt. fellebbezési keresetét, mely szerint az egyetlen temesvári magyar nyelvű hetilap jogtalanul bitorolja az olaszországi multimilliomos, Iosif Constantin Dragan említett sajtócégének nevére telekkönyvezett épület néhány helységét. A magyarellenességéről hírhedt Dragan 1994-ben indította meg a Heti Új Szót kiadó Reflex Kft. kilakoltatását kérelmező pert, miután Graur János főszerkesztő, a lapkiadó kft. tulajdonosa visszautasította az albérleti státusát szavatoló szerződés aláírását. Az 1930-as években közpénzekből felépített Magyar Ház adminisztrátori jogkörét magáénak valló Timpress Rt. a közköltségek ki nem fizetése miatt a kereskedelmi törvényszéken is vádat emelt a lapkiadó ellen. /Gurzó K. Enikő: Pert nyert a Heti Új Szó. Maradnak a temesvári Magyar Házba". = Krónika (Kolozsvár), okt. 19./"
2001. október 19.
"Javul dr. Garda Dezső képviselő állapota. A politikus néhány héttel ezelőtt súlyos autóbalesetet szenvedett, az 53 éves politikus súlyosan megsebesült: koponya- és agyalapi sérüléssel, gerinctörés, mellkasi és medencesérülés gyanújával, komoly belső vérzéssel szállították a kolozsvári II. számú Sebészetre. /Jobban van Garda Dezső. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 19./"
2001. október 19.
"Vitát váltott ki okt. 18-án Csíkszeredán a Ráduly Róbert Kálmán parlamenti képviselő által kezdeményezett tanácskozás. A Csíki RMDSZ elnöke a csíki polgármestereket azért hívta a megyeháza üléstermébe, hogy egy általa végzett, a helyi közpénzügyek helyzetére vonatkozó tanulmány eredményeit ismertesse és, hogy egyben megvitassák a következtetéseket. A politikus a csíki önkormányzatok bevételeit, saját jövedelmeit, a lakossági adókat, valamint a bérköltségeket összevetve jelentős mértékű különbségekre hívta fel a figyelmet. Ráduly Róbert Kálmán rámutatott, Csíkszereda kivételével mindenhol úgynevezett túlélési költségvetésből gazdálkodnak, ezt támasztja alá, hogy a megyeszékhely kivételével a régióban mindenhol nagyobbak a helyhatóság bérköltségei, mint a saját jövedelmük. Zsombori Vilmos, megyei tanácselnök hozzászólásában a Kolumbán Gáboréhoz hasonlította a képviselő előadását, amelyek mint mondta: "rendszerint elrugaszkodnak a valóságtól". Ráduly Róbert Kálmán válaszában sajnálkozásának adott hangott, hogy a tanácselnök "ennyi személyeskedést visz bele egy szakmai vitába", és javasolta a tanácselnöknek, hogy készítsen hasonló vagy jobb tanulmányt, ha tud. /Szüszer-Nagy Róbert: Csíki polgármesterek találkozója. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 18-án a csíkszeredai Mikó-vár kápolnatermében tartotta meg évi közgyűlését a Csíki Műemlékvédő Egyesület. A gyűlésen tájékoztató hangzott el a Csíki Székely Múzeum szabadtéri részlegének az egyesület általi gondozásba vételéről. Megvitatták a csíkmenasági Adorján-kúria körül felmerült problémákat. / Csíki Műemlékvédő Egyesület évi közgyűlése. = Hargita Népe (Csíkszereda), okt. 19./"
2001. október 19.
"Szatmárnémeti közelében pár éve ortodox kolostor épült. A kolostor épületegyüttese tovább bővül, jelenleg éppen egy hosszú, emeletes szárnnyal (valamiféle hotel, illetve vendégház lesz), ami meglepő, mert évek óta nemhogy tömeget, de még nyolc-tíz fős csoportot sem látott senki arrafelé. Százával épülnek az országban kolostorok. Csak Szatmár megyében ez a nyolcadik-tizedik az utóbbi időben, de immár a Székelyföldet is körülbástyázták, sőt Marosfőt ortodox kalugyerek őrzik. Valóságos román nemzeti program a templomépítés. (Szatmárnémetiben e pillanatban nyolc ortodox templomon dolgoznak!) A világsajtót is bejárta, hogy oda is telepítenek ortodox templomot, ahol a kinevezett papon és harangozón kívül egyetlen ortodox vallású hívő sincs. Az itt-ott még kisebb tömbben élő magyarság fellazítása, egységének megtörése folyik. Pontosabban vallási mezbe öltöztetett hódítás- szögezte le Sike Lajos. Mindez állami támogatással történik, a magyar adófizetők pénzén is. /Sike Lajos: Zarándoklat. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 19./"
2001. október 19.
"Az Apáczai Kiadó újabb ajándékkal lepte meg a határon túli magyar diákokat, pedagógusokat: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával kiadta az Ezeréves Magyarország - Képek az ezeréves Magyarország történetéből című könyvet annyi példányban, hogy az minden Kárpát-medencei magyar iskola könyvtárában fellelhető legyen. Kárpátaljára és Erdélybe már elvitték, a többi régiónak ezután osztják ki a pedagógusszervezetek révén. Nemcsak a szomszédos országokban élő magyarokra gondoltak, éppúgy juttatnak a kiadványból a nyugati, illetve az amerikai diaszpóráknak is. A kiadvány okt. 17-i budapesti bemutatóján részt vett Esztergályos Jenő - az Apáczai Kiadó igazgatója, Elekes Botond - a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Főosztályának vezetője, Nagy Margit - a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke és Ádám Zita - a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a kiadvány költségeinek 50 %-át fedezte, számszerűen 4.370.000 forinttal járult hozzá, a másik felét a kiadó állta. - Az Apáczai Kiadó tavaly 32 millió forint értékben ajándékozott különféle könyveket a Kovászna megyei gyermekeknek és 14,2 millió forint értékben a Hargita megyeieknek, valamint 8 millió forint értékben a felvidékieknek. /(Guther M. Ilona): Ezeréves Magyarország. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 19./"
2001. október 19.
"A Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének 56-os bajtársai a Németh Géza Egyesülettel közösen szervezik meg az okt. 23-ai megemlékezést Csíkszeredában. A rendezvény a Kalász-negyedi temető bejáratánál felállított emlékműnél kezdődik, majd a három csíkszeredai mártírra emlékeznek a tisztelgők a csobotfalvi templomkertben felállított emlékoszlop előtt. Az ötvenhatos események következtében koncepciós perben elítélték, majd kivégezték Orbán Istvánt, Tamás Dezsőt és Tamás Imrét, akik a mai napig ismeretlen helyen, jeltelen sírban nyugszanak. (Daczó Dénes): Október 23-ai megemlékezések. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 19./"
2001. október 19.
"Tíz év kiadványaiból rendez kiállítást Kolozsváron, az EME-ház nagytermében az Erdélyi Múzeum-Egyesület. Az 1991-2001 között kiadott könyvek kiállítását okt. 20-án nyitják meg. /Kiállít az Erdélyi Múzeum-Egyesület. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 19./"
2001. október 19.
"Rövid két hónap alatt immár másodszor mutat be Budapesten színvonalas válogatást kortárs erdélyi képzőművészek munkáiból a Váli Csongor vezette Velum Kulturális Bt. A csíkszeredai képzőművészek nagy sikerű kolozsvári csoportkiállításainak szervezője a Bárka Színház kávézójában rendezi meg a tizenhat neves erdélyi és öt anyaországi művész festményeit, grafikáit, iparművészeti tárgyait bemutató kiállítást. /Erdélyi képzőművészek a budapesti Bárka Színházban. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 19./"
2001. október 19.
"Okt. 17-én Marosvásárhelyen Kuszálik Péter bemutatta három megjelent könyvét: Az erdélyi sajtó 1989 után /Teleki László Alapítvány, Budapest, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár/ Bibliográfia. A második a Leveleskönyv. A Svédországban élő Veress Zoltánék kiadója, a Stockholmi Erdélyi Könyvegylet hozta ki pályázat alapján. A harmadik: A hátsó udvarban. Széljegyzetek az erdélyi sajtó és irodalom történetéhez /Pro Print, Csíkszereda/. Továbbá november elején várható a Mörfi-sorozat 5. kötete, címe: Viszem a balhét.(Morfondír-sorozat.) /(lokodi): Kuszálik Péter előléptetése. = Népújság (Marosvásárhely), okt. 19./"
2001. október 19.
"A Hajnal akar lenni népdaléneklési versenyre 28 népdalénekes jelentkezett. Az elődöntőből 15-en jutottak az okt. 13-14-én Szatmárnémetiben lezajlott döntőbe. A zsűri immár harmadik alkalommal ítélte az első díjat a Marosvásárhelyi Kántor- Tanítóképző Főiskola egyik növendékének. Első lett az I. éves szamosújvári Lőrincz Erzsébet, aki két évig énekelt Szamosújváron a Kaláka Néptánc Együttesben. Sokat köszönhet Kallós Zoltánnak, akivel még 1995-ben találkozott Válaszúton, ahol a népdalversenyen harmadik díjat nyert. /Járay Fekete Katalin: Népdalkincs a kisgyermekeknek is. = Népújság (Marosvásárhely), okt. 19./"
2001. október 19.
"Falutörténeti kiállítás nyílik okt. 20-án Sáromberkén. Néhány fiatal sáromberki egyetemista körében összegyűjtötte a falu tárgyi örökségének még fellelhető darabjait. A 20-án tartandó egyházmegyei kórustalálkozó lesz a falutörténeti kiállítás megnyitója. /Orbán János: Falutörténeti kiállítás Sáromberkén. = Népújság (Marosvásárhely), okt. 19./"
2001. október 20.
"Okt. 19-én Budapesten ülésezett a magyar-román kisebbségi szakbizottság, aláírták a jegyzőkönyvet. - A magyar és a román kormány legitim módon nyújthat támogatást a romániai magyar, illetve a magyarországi román közösség számára az etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitás megőrzése érdekében - olvasható az elfogadott jegyzőkönyvben. A találkozót követően a szakbizottság társelnökei, Szabó Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) vezetője, valamint Cristian Diaconescu román külügyi államtitkár tájékoztatta a sajtó képviselőit. - A kisebbségeknek nyújtandó támogatásról a magyar és a román fél kölcsönösen tájékoztatja egymást, évente áttekinti a vállalások teljesülését, és ajánlásokat fogalmaz meg kormánya felé - mondta Szabó Tibor. Magyarország és Románia egyetért abban, hogy a kisebbségekkel szembeni pozitív diszkrimináció elvét alkalmazni lehet a két nemzeti kisebbség esélyegyenlősége érdekében. A pozitív diszkriminációból senki számára nem származhat hátrány. Cristian Diaconescu közölte: a két ország között a létező mechanizmusok igénybevételével tisztázni lehet minden kisebbségi problémát. A kisebbségek helyzetének megértésében fontos szerepet játszottak azok legitim képviselői a szakbizottságban. A jegyzőkönyv szerint a szakbizottság napirendjén továbbra is szerepel a romániai magyar állami egyetem létrehozásának ügye. A magyar fél kérte a román kormányt, támogassa a magyar nyelvű oktatók szélesebb körű beleszólását a magyar nyelvű oktatásra vonatkozó kérdésekben. A szakbizottság tudomásul vette a romániai kisebbségi törvény megalkotásának szükségességét, üdvözölte, hogy Románia ratifikálta a diplomák kölcsönös elismeréséről szóló megállapodást és megállapította: a romániai közigazgatási törvény megfelel a romániai magyarság elvárásainak. Romániában külön törvény fogja szabályozni az egyházi javak visszaadását. Az aradi Szabadság emlékmű közterületen történő elhelyezésére további egyeztetések szükségesek. Cristian Diaconescu közölte: Romániában nemcsak Hargita és Kovászna megyében vizsgálják meg a tankönyveket, hanem az ország minden tankönyvét jóvá kell hagyatni. - Nem felel meg a valóságnak az, hogy rossz lenne a magyar-román viszony - szögezte le Németh Zsolt államtitkár. /Aláírták a magyar-román szakbizottság jegyzőkönyvét. Továbbra is napirenden az állami magyar egyetem. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 20./"
2001. október 20.
"A Magyar Állandó Értekezlet /MÁÉRT/ okt. 25-26-i ülésének kiemelt témája a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény végrehajtásával kapcsolatos kérdéskör lesz - jelentette ki budapesti sajtótájékoztatóján Németh Zsolt, magyar külügyi államtitkár. Az ülésen szó lesz az ajánlószervezetek létrehozásáról is. Németh Zsolt reményét fejezte ki, hogy a határon túli magyar szervezetek sikerekről számolnak majd be e téren. Az ülés másik fontos pontja a státustörvény végrehajtási rendeletekkel kapcsolatos eszmecsere lesz. - Románia elszigetelődött támadásaival, a végrehajtásról folytatandó párbeszéd megtagadásával, állapította meg Németh Zsolt. /Németh Zsolt: Románia elszigetelődött a státustörvény ellen intézett támadásaival. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 20./"
2001. október 20.
"Okt. 19-én Szófiában találkoztak a NATO-tagságra pályázó országok nagykövetei. A vilniusi csoport kilenc ország - Albánia, Bulgária, Lettország, Észtország, Litvánia, Macedónia, Románia, Szlovákia és Szlovénia - részvételével alakult meg, később Horvátország is csatlakozott a csoporthoz. Adrian Nastase miniszterelnök az okt. 19-i telekonferencián kijelentette: Romániának az elmúlt időszakban tett előrelépéseknek, illetve a terrorizmussal kapcsolatban képviselt álláspontjának köszönhetően megnőtt a NATO-csatlakozási esélye. /NATO-tagjelölt országok nagyköveteinek találkozója. = Szabadság (Kolozsvár). okt. 20./"