Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Salubriserv (Marosvásárhely)
4 tétel
2008. június 4.
Marosvásárhelyen eddig nem igazán jeleskedtek a hatóságok a kampánycsend alatt történt sorozatos törvénysértések miatt benyújtott óvások ügyében. Különösen súlyos az, ami az egyik televíziótársaság operatőrével történt, és ami bűnügyi eljárást vonna maga után. A kampánycsend megsértését filmező operatőr elmondása szerint a kameráját a törvénytelenséget jegyzőkönyvelő rendőrök szeme láttára a Salubriserv tulajdonosa, Sorin Terbea erőszakkal elvette, majd autójába vágta magát és elhajtott. . A rendőrparancsnok arra hivatkozik, hogy nincs tudomása rendőrségi csoport helyszínen tartózkodásáról. Június 3-án a Népújság érdeklődésére a rendőrparancsnok azt mondta: folynak a vizsgálatok, de többet nem árulhat el, mivel az ügyészséggel együtt dolgoznak az ügyön. Közben a főügyész azt nyilatkozta, hogy ők egyelőre csak felügyelik a nyomozást, de a bűnügyi eljárás megkezdését a rendőrség még nem kérte! Milyen jogállam az, amelyben ilyen esetek történhetnek? /Antalfi Imola: Az illetékes szervek időhúzására játszanak! = Népújság (Marosvásárhely), jún. 4./
2008. december 18.
Dr. Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere a Hidegvölgybe látogatott közel ötszáz karácsonyi csomaggal, amelyeket az ott élő gyerekeknek szánt. A romák azonban nem örültek ennek, kiabáltak, azzal vádolták a városvezetőt, hogy valós problémáik megoldása helyett némi édességcsomaggal akarja őket lekenyerezni. A felháborodás fő oka az volt, hogy a hetekben a Salubriserv köztisztasági vállalattól – a romák szerint – több mint hetven személyt bocsátottak el és további menesztésekre lehet számítani. Azt mondják, azért szűnnek meg munkahelyek, mert a polgármesteri hivatal több milliárddal tartozik a vállalatnak. A városvezető a panaszokra a maga szokásos hangnemében reagált, a gazdasági válságra, valamint a kormányra hárítva a nincstelenség okait. /Menyhárt Borbála: Darázsfészekbe nyúlt a polgármester. = Népújság (Marosvásárhely), dec. 18./
2012. június 11.
Megfizetett voksok
Vincze Loránt, Frunda György kampánymenedzsere tegnap délután sajtótájékoztatón jelentette be az RMDSZ által észlelt rendellenességeket.
* Legsúlyosabbnak nevezte, hogy a déli órákban nagyszámú roma ment szavazni a kisegítő iskolához, az 54-es szavazókörzetbe. Legalább százas csoportokban érkeztek, ott voltak a közösség vezetői is, és volt a környéken egy személygépkocsi, amelyből utólag kifizették azokat a romákat, akik a szavaztak. – Ezek olyan fejlemények, amelyek arra engednek következtetni, hogy egyrészt szervezett akcióról van szó, és akkor természetesen azt is megszervezték, hogy kire szavazzanak. Ha valóban pénzt adtak a szavazatokért, az bűncselekmény. Az RMDSZ panaszt nyújtott be a városi választási irodához.
* A 11-es körzetben eltűnt egy pecsét, aminek tegnap délután négyig még nem akadtak a nyomára.
* Az RMDSZ szavazóbiztosai jelentették, hogy civil szervezetek megfigyelői egy jelöltnek kampányoltak, a Bolyai líceumban három európai uniós polgárt nem engedtek szavazni, csak miután az RMDSZ jogászai közbeléptek.
* Emellett gondok voltak a mozgóurnákkal, a kórházban levő betegek nem tudtak szavazni, mert a mozgóurnát csak a lakókörzetükbe viszik ki, illetve voltak szavazókörzetek, ahol nem fogadták el a kéréseket, ha nem jelentették be 24 órával korábban.
* Ugyancsak szavazóbiztosok jelentették, hogy egyes körzetekben az exit poll felmérők több személy jelenlétében hangosan kérdezgették az embereket, máshol a szavazófülkében felejtett szavazólapot találtak.
* Egy másik rendellenesség az volt, hogy a Salubriserv autói járták a központot és a Kövesdombot, leszedték az RMDSZ-pannókat, viszont a polgármester pannói a helyükön maradtak. A rendellenességeket az RMDSZ jelezte a megfelelő szerveknek.
Vincze Loránt elmondta, hogy az RMDSZ helyi és megyei tanácsosjelöltjei folyamatosan járták a szavazókörzeteket, odafigyeltek a szavazatszámlálásra is urnazárás után.
(mózes) Népújság (Marosvásárhely)
2013. március 27.
Nem működik a politikai alku
Halasztották a Sütő-szobor ügyét
Populizmus, rosszindulat, amatörizmus, a parttalan, személyeskedésig menő vita jellemezte a tegnapi tanácsülést, amelyre 22 napirendi pontot tűztek ki ugyan, de ezt megelőzően ismertették a kormánypárton levő helyi tanácsosok által javasolt vizsgálóbizottságok jelentését, ami kiverte a biztosítékot.
A korábbi tanácsülésekről tudósítva, közöltük Ionela Ciotlaus alpolgármester javaslatát, hogy a tanács hozzon létre egy bizottságot, amely megvizsgál három olyan intézményt, ahol gyanú merült fel a közpénzekkel való helytelen gazdálkodásról. Az egyik a helyi közszállítási vállalat volt, a másik a parkolószolgáltatás, a harmadik pedig a köztisztasági vállalat. A jelentéstevők mindhárom cég esetében súlyos kihágásokat, vétségeket tapasztaltak. A szolgáltatásokat nem a helyi tanács által összeállított feladatfüzetnek megfelelően végezték, s az egyik végkövetkeztetés az volt, hogy az említett területeken tevékenykedő magáncégek (Salubriserv, Tracia Trade, Siletina Impex) megkárosították a közvagyont, azaz működtetésük több kárt okozott a városnak, mint hasznot. Helyszűke miatt nem részletezzük most ezeket a kifogásokat, a tanácsosok eljuttatták a jelentést a sajtónak, így alaposabb ismertetésére is sor kerül majd.
Az említettekkel kapcsolatosan – bár a soros tanácsülés napirendje előtt szerepelt – több mint négy órát vitatkoztak a városgazdák. A kölcsönös vádaskodás a jelentéstevők, illetve Ionela Ciotlaus alpolgármester és Claudiu Maior között sok esetben ironikus hangnembe, személyeskedésekbe torkollt. A tanácsosok – többek között Ioana Roman – azt is kifejtették, hogy dokumentálódásuk során a polgármesteri hivatal alkalmazottai is arrogánsan viselkedtek velük szemben, mi több, olyan dokumentumokat, amelyekkel bizonyos állításokat bizonyíthattak, illetve megcáfolhattak volna, nem bocsátották a rendelkezésükre. A vita sem a tényekről szólt, sok esetben a helyi tanácsban eddig még nem tapasztalt szintre sülyedt.
Egy, a marosvásárhelyi magyarság számára igen fontos határozattervezet is szerepelt a napirenden. Peti András kezdeményezte, hogy Sütő András írónak a Színház téren helyezzenek el padon ülő szobrot, kiegészítve dr. Benedek István korábbi ötletét, hogy a város egyik főbb terén alakítsák ki az írók, költők, színházhoz és kultúrához közel álló marosvásárhelyiek sétányát. Amilyen hosszasan elidőztek a jelentések vitáján, olyan hamar igyekezett az ülésvezető Sânpalean Ioan túllenni ezen a napirendi ponton, és halasztást kért. Arra hivatkozott többek között, hogy a város főépítésze, Dana Mihet azzal érvelt, hogy a határozattervezet nem tartalmaz a Színház tér egészére vonatkozó tervet, amelyet amúgy sem lehet megváltoztatni, hiszen ez egy készre kivitelezett elképzelés. Ioana Roman is halasztást kért, azzal érvelve, hogy Cioban Maria főjegyző nem láttamozta jogilag a határozattervezetet, illetve nincsenek meg a "megfelelő jóváhagyások". Aztán Cornel Briscaru azzal is előállt, hogy a művelődési tárca jóváhagyása is kell, ezért is kellene később tárgyalni az ügyet, bár nem ellenzi Sütő András és más magyar, román, szász és zsidó személyiségek szobrának a felállítását, s azt is elismerte, hogy az egyetlen engedélyezett létesítmény, amely "beleillik a környezetbe", az egy kolbászosbódé. Végül Törzsök Sándor rövid felszólalásában emlékeztette tanácsostársait, hogy mit engedélyezzenek a hatóságok, ha a tanács nem jött egy elképzeléssel. Egyszer elő kell állni a tervvel, és aztán engedélyeztetni! – hangsúlyozta, de az ülésvezető azonnal szavazás alá bocsátotta a halasztást, amit egyesek az RMDSZ részéről is megszavaztak. Majd Claudiu Maior hozzátette, ő nem ért egyet a halasztással!
Peti András a szavazást követően lapunknak elmondta: "alaptalan és indokolatlan érvek miatt utasította el a tanács a javaslatot. Ha valaki gáncsot akar vetni a kezdeményezésnek, talál indokot, ilyen volt a művelődési minisztérium engedélye is. Az, hogy több szobrot kell majd kihelyezni a Színház térre, és erről kell terv készüljön, szintén értelmetlen kifogás volt. Sajnos, ma is volt egy politikai megállapodás, ami csak addig működik, amíg mi kell eleget tegyünk a becsületszónak, de úgy néz ki, hogy amikor nemzetiségi kérdésre kerül sor, nem számíthatunk senkire".
A tanácsülés lapzárta után is tartott. A napirendre került más határozattervezetek vitájára egy későbbi lapszámunkban visszatérünk.
(vajda)
Népújság (Marosvásárhely),