Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Nemzeti Portrétár Alapítvány
2 tétel
2014. július 16.
Kolozsváron kutat a Nemzeti Portrétár
A Nemzeti Portrétár munkatársai 2014. július 14. és 17. között helyszíni kutatómunka során dolgozzák fel a kolozsvári Unitárius Püspökségén található egyedülálló magyar arcképeket, hogy az érdekes és sajátos történelmi közeg személyei is széles körben ismertté váljanak – derül ki a civil kezdeményezésű Nemzeti Portrétár Alapítvány szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményéből.
A kutatás kiterjed az unitárius portrék leltárba vételére, a portrék ábrázoltjainak egyenkénti azonosítására, a festmények állapotleírására, a képek digitalizálására és a digitális képek hozzáférhetőségének biztosítására a széles nyilvánosság számára. „Úgy gondolom, közös érdekünk, hogy minél többen megismerjék az unitárius személyek képeit, és rajtuk keresztül történelmi szerepüket” – mondta a kutatás kapcsán Molnár Lehel, a Magyar Unitárius Egyház kolozsvári főlevéltárosa.
Szabadság (Kolozsvár)
2015. november 5.
Újabb 51 értékes erdélyi arcképet azonosítottak
Újabb 51 értékes arcképet azonosítottak a Nemzeti Portrétár kutatói a kolozsvári unitárius püspökség gyűjteményéből – mondta el Reicher Péter, a szervezet főtitkára szerdán Budapesten.
A portrékat megtisztították, pontos méretet vettek róluk, lajstromozták, a hátoldalukon feliratozták, végül digitalizálták. Ezekkel együtt már 3700 fölé emelkedett a budapesti Nemzeti Portrétár nyilvánosan elérhető adatbázisában szereplő katalogizált és azonosított történelmi portrék száma.
A kolozsvári unitárius püspökségen talált összesen 70 portré – köztük 19 azonosítatlan alkotás – kutatása hozzájárulhat ahhoz, hogy az egész nemzet szempontjából meghatározó személyiségek minél szélesebb köre váljon közismertté – fogalmazott Reicher Péter a sajtótájékoztatón. A Nemzeti Portrétár kutatói 2014 júliusában jártak a helyszínen, az utómunka és az adatok feldolgozása mintegy évet vett igénybe.
Szabadság (Kolozsvár)