Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
év
Nagybányai Görög Katolikus Püspökség
3 tétel
1990. október 14.
A román kormányok a négy magyar eredetű egyházmegyét sem kímélték. A román kormány 1927-ben kötötte meg a Vatikánnal a konkordátumot, ekkor a magyar püspökök számát csökkentették azzal, hogy a szatmári és a nagyváradi püspökségeket összevonták, ugyanakkor felállítottak egy új püspökséget, a nagybányai görög katolikus püspökséget. 1948-ban pedig megtagadta az állam a szatmári, temesvári és a váradi egyházmegyék elismerését, mondván, túl kicsi egyházkormányzati egységek. /A bukaresti érsekségnél e diszkriminált püspökségek mindegyike nagyobb./ A három magyar egyházmegye élére tehát 1948 után nem lehetett püspököt kinevezni. Azonban A kommunista diktatúra idején, 1948 és 1951 között voltak titkos püspökszentelések. Ezeket sorolta fel Virt László. Gyulafehérvári egyházmegye: Márton Áron püspököt 1949-bn letartóztatták, életfogytiglani börtönre ítélték, külpolitikai tényezők miatt 1955-ben szabadon engedték, majd 1956 őszétől 1967 decemberéig házi őrizetben tartották. Márton Áron 1980-ban halt meg. Erős Alfréd titkokban felszentelt püspök, akit 1949 elején szentelt fel O?Hara nuncius. 1950-ben meghalt, csak ezért kerülte el a letartóztatást. Macalik Győzőt az elhunyt Erős Alfréd helyett 1951-ben szentelte fel titokban a házi őrizetben levő Cisar bukaresti érsek. Macalik Győzőt letartóztatták és 1952-ben meghalt a börtönben. Fiedler István nyugalmazott szatmári-váradi püspök visszavonultan élt, 1957-ben halt meg. Szatmári és váradi egyházmegyék: Scheffler János megyéspüspököt 1950-ben letartóztatták és 1952-ben meghalt a börtönben. Bogdánffy Szilárd titokban felszentelt püspök, letartóztatták, 1954-ben meghalt a börtönben. Temesvári egyházmegye: Pacha Ágoston megyéspüspököt 1951-ben, 82 éves korában letartóztatták és 18 évre ítélték. 1954-ben, röviddel halála előtt hazaengedték, a püspökségen halt meg. Boros Béla titokban felszentelt püspök, 1951-ben letartóztatták és életfogytiglani börtönre ítélték. 14 évet töltött börtönben, 1964 végén engedték szabadon. Már csak ő él a titokban felszentelt püspökök közül. /Virt László: Akik Márton Áron mellett álltak. = Keresztény Szó (Kolozsvár), okt. 14./ Virt László /Budapest/ az erdélyi magyar katolikus egyház történetének kiváló kutatója.
2003. október 19.
"Szept. 23-án ülésezett az ortodox-görög katolikus vegyes bizottság, ezúttal a nagybányai görög katolikus püspökségen. Megállapították, hogy néhány esetben megoldották a görög katolikus egyház vagyonvisszaigénylési kérését, de maradtak megoldatlan, feszültségterhes esetek, és bírósági perek vannak folyamatban. Az ortodox fél a perek felfüggesztését igényli, s a konfliktusok megoldása egyetlen módjának új templomok építését látja. A görög katolikus fél a püspöki és esperesi katedrálisok visszaszolgáltatását igényli, és azt, hogy ahol két (egy ortodox és egy görög katolikus) templom van, az utóbbit adják vissza jogos tulajdonosainak. Felpanaszolták, hogy egyes helyeken hatósági segédlettel igyekeznek akadályozni a görög katolikus közösség pasztorálását. Az ortodox fél kitart azon álláspontja mellett, hogy bármilyen visszaszolgáltatás csakis a hívek beleegyezésével történhet. /Nyolcadszor ülésezett az ortodox-görög katolikus vegyes bizottság. = Vasárnap (Kolozsvár), okt. 19./"
2009. július 22.
Számomra az élet Krisztus“ mottóval, július 22. és 26. között Nagybányán rendezik meg a katolikus fiatalok országos találkozóját, a Nagybányai Görög Katolikus Püspökség szervezésében. Az ifjúsági találkozón a július 25-én tartott szentmise keretében Schönberger Jenő püspök hirdeti magyarul az igét. /Ifjúsági találkozó Nagybányán. = Szatmári Magyar Hírlap (Szatmárnémeti), júl. 22./