Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Kolozs Megyei Bevándorlási Hivatal
3 tétel
2010. október 12.
Kolozsvári tájékoztatás a honosításról
Az egyszerűsített honosítási eljárásról tartott tájékoztatót hétfőn Kolozsvárott Wetzel Tamás miniszteri biztos. Ezt megelőzően elmondta: a fórum célja az itt élő magyarok tájékoztatása a kettős állampolgárságról, az igényléssel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról és a konkrét megvalósításról. A program során megbeszélést folytat a konzulátus munkatársaival és helyi magyar prominensekkel is.
Az egyszerűsített honosítási eljárásról szóló törvény a magyar nemzeti ünnepen, augusztus 20-án lépett életbe, a kérelmeket 2011. január 1-jétől lehet majd benyújtani.
A magyar állampolgárságot azok az egykor magyar állampolgársággal rendelkező emberek vagy az ő leszármazottaik kérhetnek, akik 1920 előtt vagy 1940 és 1945 között magyar állampolgársággal rendelkeztek, beszélnek magyarul, és nincs valamilyen kizáró közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági ok.
Az esetleges visszaélések elkerülése végett az állampolgárságot csak személyesen lehet majd kérelmezni, de a minél rövidebb sorban állás érdekében mindenképpen a lehető legtöbb helyen elérhető igénylést támogatja a kormány.
Az állampolgársági kérelmet a külképviseleteken, az anyakönyvvezetőknél, illetve a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal igazgatóságainál lehet majd leadni 2011. január 1-jétől. Az ügyintézési határidő három hónap, de ebbe nem számít bele az esetleges hiánypótlási időszak, illetve a közbiztonsági és nemzetbiztonsági véleményezés időtartama, tehát amikor nem lehet dönteni. Így várhatóan a kérelem benyújtásától számított 4–5 hónap után várható a válasz.
Az eljárás során elsőként egy formanyomtatványt kell kitölteni, amelyben az igénylő megadja személyes adatait, igazolja büntetlen előéletét, valamint kifejti, mire alapozza kérelmét.
A szükséges iratokat, dokumentumokat, így jellemzően a felmenők egykori magyar állampolgárságát igazoló okiratokat is csatolni kell. Ehhez bármilyen hivatalos vagy egyházi irat, például anyakönyvi kivonat, keresztlevél, plébánosi igazolás vagy akár volt magyar katonakönyv is elég lesz.
Wetzel Tamás elmondta: a fordítások tekintetében minden hiteles fordítást elfogadnak, amit az adott országban hitelesnek tekintenek. Ez jóval szélesebb kör mint a jelenlegi rendszer és jóval olcsóbb is. Romániában például a közjegyzői fordítás esetén 2000–2500 forintba kerül egy anyakönyvi kivonat lefordítása.
Az eljárással kapcsolatos tennivalókra a kormány az idei évre 830 millió forintot különített el, s az első évben 250–400 ezer kérelmezővel számolnak. Szabadság (Kolozsvár)
2013. január 22.
Kevesebb külföldi Kolozs megyében
Toplista: Moldova, Franciaország, Tunézia
Több mint százzal csökkent egy év alatt a bevándorlók száma Kolozs megyében: a 2011-es 5651-hez képest tavaly 110 országból 5533 külföldi állampolgár élt a megyében.
A városban élő külföldiek többsége Moldova Köztársaságból (627), Franciaországból (552), Tunéziából (493), Olaszországból (486), valamint Németországból (401) származik. Tavaly 197 „újonc” igényelt romániai tartózkodási engedélyt. Ezek közül 160-at elfogadtak, 7-ről még nem született döntés, 30-at pedig elutasítottak. Tavaly 17 családegyesítésre vonatkozó kérést is iktattak, 13-at jóváhagytak.
A Kolozs Megyei Bevándorlási Hivatal közleménye szerint az itt tartózkodó külföldiek közül 205-en kértek munkavállalási engedélyt a Kolozs Megyei Munkaügyi Felügyelőségtől (ITM), amit 193 esetben meg is adtak, 12 esetben elutasítottak. 2876 esetben a külföldiek az ideiglenes vagy állandó itt-tartózkodási jog meghosszabbítását kérték, Európából 828-an, a többi kontinensről 2048-an. Megvonták a tartózkodási jogot 320 személytől, akik nem EU-tagállamokból jöttek. A hivatal ezt azzal indokolta, hogy az illetők már nem teljesítették azokat a követelményeket, amelyek alapján egykor megadták nekik a tartózkodási engedélyt – például befejezték Romániában a felsőfokú tanulmányaikat.
Tavaly 253, a megyében törvénytelenül tartózkodó külföldi állampolgárt fedeztek fel a hatóságok. Közülük 162 személy alapos indokot hozott fel itt-tartózkodására, ezért a bevándorlási hivatal meghosszabbította az illető tartózkodási engedélyét; 91 személynek pedig el kellett hagynia Romániát, őket 147,2 ezer lej pénzbírsággal sújtották. 14 személyt 6 hónaptól 5 évig terjedő időtartamra kitiltottak az ország területéről. A bevándorlási hivatalt 6 esetben értesítették külföldi állampolgárt érintő bűnvádi eljárás megkezdéséről.
Szabadság (Kolozsvár),
2016. január 27.
108 állam polgárai Kolozs megyében
A Kolozs Megyei Bevándorlási Osztály 2015-ös tevékenységi mérlege szerint tavaly év végén 6758 külföldi állampolgárságú személy élt a megyében, akik a világ 108 országából érkeztek. Ez a szám valamivel magasabb, mint az egy évvel korábbi: akkor csak 6171 külföldit tartottak nyilván. A legtöbben Franciaországból (1098), Olaszországból (758), Németországból (534), Moldova Köztársaságból (454) és Magyarországról (292) érkeztek.
A mérleg szerint tavaly 142-en kérték tartózkodási engedély kibocsátását – de csak 121-et fogadtak el –, 72-en pedig munkavállalási engedély érdekében nyújtottak be kérvényt – 64-en kapták meg. 2650-en kérték az ideiglenes vagy végleges tartózkodási engedély meghosszabbítását, közülük 1171-en EU-tagállamból, 1479-en pedig  nem EU-tagállamból származtak. Szabadság (Kolozsvár)