Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Kiskomlós (ROU)
2 tétel
2016. január 17.
Románia visszaad Szerbiának hatvan határsértőt
Mindannyian a jobb élet reményében vágtak neki az útnak.
Románia átadja Szerbiának azt a hatvan férfit, aki szombat hajnalban a Temes megyei Kiskomlós térségében lépte át illegálisan a két ország közötti határt – közölte vasárnap honlapján a román határrendészet. A román hatóságok vizsgálatai során kiderült, hogy a határsértők közül 41-en Pakisztánból, 12-en Marokkóból, öten Szomáliából, egy személy Iránból, egy másik pedig Szudánból származik. Mindannyian azt mondták, hogy Törökországon, Görögországon, Macedónián és Szerbián át jutottak Romániába, hogy innen haladjanak tovább Nyugat-Európa felé. Mindannyian a jobb élet reményében vágtak neki az útnak.
A román hatóságok valamennyiük számára bűnvádi dossziét nyitottak tiltott határátlépésért, és elkészítették azokat a dokumentumokat is, amelyekkel egy kétoldalú egyezmény alapján visszaadják a határsértőket Szerbiának. Az átadási procedúra végéig az illegális bevándorlókat egy aradi befogadóközpontban helyezték el.
A román határőrök szombat hajnalban hőérzékelő kamerák segítségével vették észre a zöldhatáron gyalogosan átkelő csoportot.
Romániát eddig elkerülték a szervezett migráns csoportok, a határsértők száma nem sokkal volt magasabb, mint 2014-ben. A román büntető törvénykönyv már a migrációs válság előtt bűncselekménynek minősítette és hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtotta az illegális határátlépést, az embercsempészetet pedig kettőtől hét évig terjedő börtönnel büntetik. A menedékkérőknek a hat elhelyezési központ valamelyikében biztosítanak szállást, amíg elbírálják menedékkérelmüket. 2014-ben az 1600 kérelmező kevesebb mint fele kapott menedéket Romániában.
Az uniós kvótarendszer alapján Romániának tavaly novemberben kellett volna átvennie Olaszországtól az első háromszáz menedékkérőt, de ez nem történt meg, mert nem voltak jelentkezők.  MTI. Erdély.ma
2016. augusztus 22.
Kísérleteznek a migránsok a román–szerb határnál
Két nap sem telt el azután, hogy a román rendvédelmi szervek megerősítették az ország délnyugati határszakaszának védelmét, és máris nagyobb számú migráns tette próbára a határőrök éberségét – számol be Rostás Szabolcs a kronika.ro-n.
Temes megyeben őrizetbe vettek két törökországi csoportot, amely Szerbiából próbált Romániába, onnan pedig vélhetően Magyarországra átjutni.
A határrendészet országos parancsnokságának közleménye szerint a 24 illegális határátlépőt a román–szerb határtól két kilométerre fekvő Kiskomlós közelében, egy kukoricatáblában fedezte fel a román határőrökből és csendőrökből álló közös járőr.
A tájékoztatás szerint a magukat török állampolgárnak valló migránsokat – akik között tizenegy, három hónap és hét év közötti gyermek is volt – a kétoldalú visszafogadási megállapodás értelmében visszaküldik Szerbiába.
A román határrendészet pénteken jelentette be, hogy a csendőrséget, a rendőrséget, valamint a belügyminisztérium légierejét is bevonta az ország délnyugati határainak védelmébe. Az intézmény közleménye szerint csütörtök éjszakától a határrendészet mellett a csendőrség Temes megyei egységei és a Temes, Krassó-Szörény és Mehedinți megyei rendőrkapitányságok, valamint a belügyminisztérium légiereje is bekapcsolódott a határvédelembe.
A Petre Tobă belügyminiszter által jóváhagyott tervnek az a célja, hogy biztosítsa a rendet a román-szerb államhatáron. A vegyes határrendész-csendőr-rendőr egységek a zöldhatáron teljesítenek szolgálatot. Munkájukat éjjel-nappal egy felderítő helikopter támogatja. A határrendészet közölte: a vegyes egységek munkáját hőkamerákkal felszerelt gépjárművek és kiképzett kutyák is segítik – írja a kronika.ro.
Erdély.ma