Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Köllő Piroska
4 tétel
2014. január 23.
Kis, de lényeges változások a nyugdíjak körül
Nem jelentősen, de emelkedtek január elsejétől a nyugdíjak országos szinten, miután a nyugdíjpont értéke közel harminc lejjel lett több, azaz 790,8 lej. A 2014-es év ugyanakkor a nehéz körülmények között foglalkoztatottak számára is újdonságot hozott.
Köllő Piroska, a Kovászna Megyei Nyugdíjpénztár szóvivője portálunk érdeklődésére elmondta, hogy az év elejétől a postás valamivel több pénzt visz a nyugdíjasoknak, a juttatás ugyanis 3,76 százalékkal emelkedik mindenki számára. Háromszéki viszonylatban ez azt jelenti, hogy az állami alapból biztosított átlagnyugdíj meghaladja a 800 lejt, ezen belül pedig a korhatárosok és az előzetesen elvonultak esetében pedig a 900 lejt. A mezőgazdasági juttatásban részesülők esetében viszont az átlagjáradék nem haladja meg a 400 lejt.
Háromszéken novemberben összesen közel 50 ezer nyugdíjast tartottak nyilván. Köllő Piroska elmondta, ez a szám azóta biztosan növekedett, viszont a decemberi statisztika még nem készült el.
Az idei társadalombiztosítási költségvetés ugyanakkor más változásokat is hoz. Módosult például a temetkezési segély összege. Az új előírások értelmében ez 75 lejjel nőtt, ami 2300 lejt jelent a jogosultak számára. A juttatás abban az esetben jár – magyarázta Köllő Piroska – amennyiben az elhunyt nyugdíjas, vagy biztosított volt. Az igénylő hozzátartozó, gyám vagy gondnok lehet, és bizonyítania kell, hogy a temetés költségeit ő állta.
Köllő Piroska ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy akik munkaviszonnyal nem, de egyéni biztosítási szerződéssel rendelkeznek, azoknak január 1-től havi 244 lej helyett már 252 lejt kell törleszteniük a nyugdíjalapba.
Az új év a nehéz körülmények között foglalkoztatottak (az úgynevezett egyes munkacsoport) számára is pozitív változást hozott. A nyugdíjtörvény ugyanis még decemberben úgy módosult, hogy januártól az érintett személyek ugyanazon korkedvezményben részesülnek, mint azok, akik úgynevezett speciális munkaviszonyok között dolgoztak. A feltétel az, hogy legkevesebb hat évet kellett eltölteniük az egyes nehézségi besorolású munkaterületen. Köllő Piroska rámutatott, ez a változás azért lényeges, mivel sok esetben olyan személyekről van szó, akik munkanélküliek voltak, vagy nehezen találtak újabb állást, azt követően, hogy általában gyárakból bocsátották el őket.
Ezek az emberek kénytelenek voltak majdnem a korhatárt kivárni a nyugdíjazásig – mivel a korkedvezmény igen alacsony volt –, de mostantól lehetőségük nyílik arra, hogy a szolgálati idő függvényében hamarabb igényeljék azt. A háromszéki intézménynél csak januárban már meghaladta a húszat azok száma, akik élni kívánnak ezzel a lehetőséggel. Lényeges, hogy a rendelkezés csak azokat érinti, akik 2001. április 1. előtt dolgoztak egyes nehézségi besorolású munkacsoportban.
Nagy D. István
Székelyhon.ro,
2014. február 6.
Egy alkalmazott 1,1 nyugdíjast tart el Háromszéken
Háromszéken veszteséges a nyugdíjalap, mivel 1 alkalmazottra 1,1 nyugdíjas jut, így több pénzt kell kifizetni, mint ami befolyik a nyugdíjalapba, mutat rá Traian Ciotlos. A Kovászna Megyei Nyugdíjpénztár frissen kinevezett igazgatója szerint országos szinten is hasonló a helyzet.
Háromszéken a munkavállalóktól és cégektől tavaly 239,7 millió lejt folyt be a nyugdíjalapba, ezzel szemben a nyugalmazottaknak és segélyezetteknek 408 milliót fizettek ki. Ez szerint Háromszéken tavaly 178 millió lejes volt a nyugdíjalap deficitje.
Az igazgató tájékoztatása szerint Kovászna megyében 44,372 állami-, és 3564 kollektív nyugdíjast tartanak számon. Az átlag állami nyugdíj értéke 773 lej, míg a kollektív nyugdíjak átlag értéke 311 lej. A Sláger Rádió érdeklődésére Ciotlos Traian elmondta: a legnagyobb háromszéki nyugdíj havi 12.000 lej, amit a különleges rendszerből érkező nyugalmazott ügyész vagy bíró kap, a legmagasabb állami nyugdíj pedig havi 5000 lejre rúg.
Az igazgató tájékoztatása szerint az év elejétől 3,7 százalékkal növelték a nyugdíjpont értékét, így az jelenleg 790,7 lejt jelent. A nyugdíjpénztár szóvivője Köllő Piroska arra figyelmeztet, hogy Háromszéken közel 4000 idős személy nem fogja megérezni a januári nyugdíjpont emelését. Ők garantált minimál nyugdíjat, vagyis 350 lejt kapnak havonta. Az érintettek mezőgazdasági-, vagy örökölt nyugdíja átlag 119 lej, így az emeléssel se haladja meg az államilag garantált legkisebb összeget.
maszol.ro,
2015. január 9.
Emelkednek a nyugdíjak
Módosult január elsejétől a nyugdíjpont értéke, s ezzel együtt minden nyugdíjas juttatása nőtt – tájékoztatott tegnap közleményében a háromszéki nyugdíjpénztár. Egyebek mellett erről az intézkedésről is rendelkezik a 2014/187-es társadalombiztosítási költségvetési törvény, mely december végén jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
Az előző évi 790,7 lejhez képest 830,2 lejre változott a nyugdíjpont értéke, így a nyugdíjakat öt százalékkal emelik – ismertette Köllő Piroska, az intézmény szóvivője. A rendelkezés Háromszéken jelenleg 44 748 állami nyugdíjast, valamint közel 3200, mezőgazdasági öregségi juttatásra jogosult személyt érint. Az állami nyugdíjak átlagértéke 801, míg a mezőgazdasági nyugdíjaké 325 lej térségünkben. Az állam által szavatolt minimális nyugdíj 50 lejjel nőtt, így az érintettek – mintegy 3844 háromszéki – jövedelme havi 400 lejre emelkedett. Köllő Piroska hangsúlyozta, amennyiben valakinek 400 lejnél kevesebb az öregségi juttatása, s ezt nem éri el az ötszázalékos emeléssel sem, az állam kiegészíti a 400 lejes jövedelemhatárig. Ezt a támogatást külön feltüntetik a nyugdíjszelvényen is – mutatott rá. Az említett jogszabály révén módosult a temetkezési segély összege is, január elsejétől 2415 lejt kaphatnak az arra jogosultak. Megyénkben havonta 150–180-an igénylik ezt a nyugdíjpénztártól. A juttatás abban az esetben jár, ha az elhunyt nyugdíjas vagy biztosított volt, amennyiben a biztosítottnak családtagja hunyt el, az igényelhető temetkezési támogatás 1208 lej. Az I-es fokozatú rokkantsági nyugdíjkategóriába soroltak esetében nőtt a gondozási segély, az előző évi 633-ról 665 lejre. Az egyéni biztosítási szerződéssel rendelkezőknek azonban havonta magasabb hozzájárulást, legkevesebb 222 lejt kell fizetniük.
Demeter Virág Katalin
Háromszék (Sepsiszentgyörgy)
2017. június 28.
Több pénzt kapnak a nyugdíjasok
Kilenc százalékkal emelkednek a nyugdíjak, miután július elsejétől életbe lép az a sürgősségi kormányrendelet, amely nyomán a jelenlegi 917,5 lejről 1000 lejre módosul a nyugdíjpont értéke. A Kovászna Megyei Nyugdíjpénztár tájékoztatója szerint az intézkedés révén egyéb juttatások is módosulnak a jövőben.
Az I-es fokozatú rokkantsági nyugdíjkategóriába soroltak esetében 66 lejjel nőtt a gondozási segély, értéke így eléri a 800 lejt. Erre a támogatásra a munkaképtelenné vált, napi szinten teljes körű ellátásra szoruló nyugdíjasok jogosultak. A nyugdíjpénztártól azok kérhetik a segélyt, akik nem igényelték azt a hátrányos helyzetű személyekkel foglalkozó intézménytől.  A nyugdíjpont értékének módosulása érinti továbbá az alkotószövetségek – írók, szobrászok, újságírók, zenészek stb. – tagjait, az ő illetményük is emelkedik a törvény által megszabott kereten belül – közölte a nyugdíjpénztár. Ebben az évben újraszámolják azon I-es vagy II-es munkacsoportba soroltak (például bányászok, radioaktív közegben dolgozók) nyugdíját is, akik esetében 2008-ban illetve 2011-ben nem történt meg ez az intézkedés. Amennyi­ben az újraszámolás kisebb pontszámot eredményez, a nyugdíjas a fizetésben lévő nagyobb összeget kapja a jövőben is. Erre számolják rá július elsejétől a 9 százalékos emelést. Az etnikai alapon meghurcoltak juttatása is nő, akiket 1940. szeptember 6-a és 1945. március 6-a közt lakhelyváltoztatásra kényszerítettek, minden év után 250 lejt kapnak. Köllő Piroska, a megyei nyugdíjpénztár szóvivője lapunk kérdésére példaként elmondta: az az érintett, aki az említett időszakban négy évig kényszerlakhelyen élt 4 × 250 lejt, azaz ezer lejt kap havonta nyugdíja kiegészítéseként. A jogszabály szerint ugyanakkor a túlélő házastárs is jogosult havonta egy 200 lej összegű juttatásra.
Újdonság, hogy június elsejétől a szavatolt – 520 lejes – minimálnyugdíj megítélésénél a háborús veteránoknak, hadiözvegyeknek járó juttatást nem számolják bele a jövedelmük végösszegébe. Példaként: aki korábban 450 lejes nyugdíjat kapott, amit további 161 lejes, veteránoknak járó támogatás egészített ki, nem kapta meg az 520 lejes szociális juttatást, mert összjövedelme meghaladta ezt az értéket. Június elsejétől azonban már a szavatolt 520 lejre számolják a juttatást, így jövedelme összesen 681 lej lesz.
Demeter Virág Katalin Háromszék (Sepsiszentgyörgy)