Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Incze Hajnalka
2 tétel
2015. november 26.
Református hírnök: Az aktív hallgatás (Lelkigondozói képzés Sepsiszentgyörgyön)
Amikor figyelemmel hallgatunk meg másokat, a gyógyulási folyamat lehetőségét indítjuk el, viszont sérülést okozhatunk, amikor nem ezt tesszük. Többek között ezt is megtanulhattuk a vallástanárok számára november 19–20-án szervezett lelkigondozói képzésen.
Incze Zsolt, a Sepsi Református Egyházmegye esperese, Roth Levente katekétikai előadó és Incze Hajnalka református vallástanár, akárcsak az elmúlt évben, idén is megszervezte a vallástanárok kétnapos továbbképzését Lelkigondozói szolgálat címmel. A képzés szervezői az elmúlt év tapasztalatait és eredményeit figyelembe véve folytatták a megkezdett utat, vagyis lehetőséget biztosítottak a közös gondolkodásra, imádkozásra és tanulásra.
A képzést Becsky Borbála marosvásárhelyi pszichológus, keresztyén lelkigondozó, a Keresztény Lelkigondozói Szolgálat erdélyi koordinátora, valamint munkatársa, Fülöp Csilla tartotta. Ezt a fajta oktatást eredetileg Orbán Noémi lelkipásztor hozta át az Egyesült Királyságból és indította el Erdélyben is azzal a szándékkal, hogy értékes tanulási tapasztalatot nyújtson a hallgatóknak, melyet aztán szolgálatuk során a gyakorlatban is hasznosíthatnak. Ugyanis saját megfogalmazásuk szerint missziójuknak tekintik, hogy erőforrásként szolgáljanak a gyülekezetek és különböző szervezetek számára, fő céljuk pedig a lelkigondozás fejlesztése és támogatása. A sepsiszentgyörgyi református esperesi hivatal tanácstermében tartott továbbképzőn a sepsi és kézdi-orbai egyházmegyék református vallástanárai vettek részt. Rendkívüli alkalom volt arra, hogy mindannyian megérezzük: Isten szeretetét a keresztyén lelkigondozáson keresztül is kifejezhetjük. Tanárokként valamennyien azon fáradozunk nap mint nap, hogy tanítványaink tudását gyarapítsuk és segítsük lelki-szellemi kibontakozásukat, viszont a képzés ideje alatt azt is megfogalmaztuk, hogy fontos szem előtt tartanunk a lelkigondozásukat.
Bensőséges hangulatban töltekeztünk fel lelkileg és szellemileg. Köszönet illesse az anyagi és erkölcsi támogatásért a Sepsi Református Egyházmegye Tanácsát és a szervezőket, a képzőknek pedig szintén hálás szívvel köszönjük meg ezt a két igencsak tartalmas napot.
Bocz Ildikó Rita
Háromszék (Sepsiszentgyörgy)
2016. június 2.
Közösségi együttlét
Incze Zsolt, a Sepsi Református Egyházmegye esperese, a szemerjai gyülekezet lelkipásztora arra szokta kérni a szülőket, hogy ne küldjék gyermekeiket a templomba, hanem hozzák. Ezzel egyetért Incze Hajnalka is, a gyülekezet gyermekprogramjainak szervezője, irányítója, a szombat délelőtti vallásórák oktatója, aki gyakran gitárral a kezében vezeti be a gyermekeket a korosztálynak megfelelő történetekbe, s aki szerint manapság a gyermekeken keresztül lehet megszólítani azokat a felnőtteket, akik gyermekkorukban nem jártak templomba.
A legkisebbekkel a baba-mama mondókázásokon foglalkoznak, a következő korosztály számára mesetalálkozókat terveznek, a nagyobbacskák vallásórára járnak, vasárnapi iskola is van, hetedikben kezdik a konfirmációs felkészítőt, aki ezen túl van, várják az IKE-csoportba. Incze Hajnalka fontosnak tartja, hogy a kisgyermek érezze magát biztonságban, amikor eljön az ő programjaikra, szokja meg a helyet, gyűjtsön jó élményeket, és így nem idegen számára a templom, az egyház, amikor a konfirmációs felkészítőre érkezik. „Itt nincs teljesítményorientált nevelés, tanítás, mint az iskolában vagy bárhol, ahol a gyermek szellemi tudását, fizikai teljesítőképességét kérik számon. Más közösségekben nem foglalkoznak a gyermek lelki nevelésével, ezért sem mindegy, hogy mikor találkozik ezzel. Ez egy folyamat, amelynek végig kell kísérnie egészen a felnőtté válásig. Ebben tud az egyház segítséget nyújtani, lehetőséget teremt arra, hogy a gyermek ide jöjjön, közösségben legyen, értékeket szívjon magába. Az ilyen gyermek értékeli a családot, erősödik magyarságtudata, felnőttként minta saját gyermekei számára.” Mindezekért Incze Hajnalka állítja: az egyik legfontosabb munka az egyházban a gyermekekkel való foglalkozás, amiért a szemerjai gyülekezetben sokan tesznek. A májusi családi napon pedagógusok és a nőszövetség vett részt a sikeres rendezvény lebonyolításában, jövőre a szülőket is be szeretnék vonni a szervezésbe, hogy még inkább magukénak érezzék azt a napot, amely a családokért van.
Fekete Réka
Háromszék (Sepsiszentgyörgy)