Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990–2017
névmutató
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
intézmény
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
helyszín
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
Ferenczy Zsolt
3 tétel
1999. augusztus 17.
Hármasfalu - Székelyszentistván, Atosfalva, Csokfalva - székely közössége a hét végét államalapító királyunk emlékének szentelte. A már hagyományossá vált Szent István-napokat Székelyszentistvánon tartották. A szent király nevét viselő Kárpát-medencei települések küldöttségei minden év augusztus 15-én találkozóra gyűlnek össze. Az ünnepi rendezvények nyitányaként két anyaországi művész állította ki alkotásait. A Györfi Lajos királyszobrait és Ferency Zsolt grafikáit bemutató kiállítást Kötő József közoktatási államtitkár nyitotta meg. Aug. 14-én Entz Géza, a Magyar Műemlékvédelmi Hivatal elnökének vezetésével a helybeli művelődési házban színvonalas tanácskozást tartottak. Az ünnepi ökumenikus istentiszteleten a szentbeszédet Tempfli József partiumi római katolikus megyéspüspök mondotta el. A magát német származásúnak, de magyar kultúrájúnak valló püspök a székelység erényeit, hitét, kitartását, optimizmusát dicsérte, majd a szent istváni örökség jelentőségét hangsúlyozta. Markó Béla, az RMDSZ elnöke kifejtette: Hajlamosak vagyunk arra, hogy a vereségeket hangsúlyozzuk, holott történelmünk a megmaradás, a felemelt fő története is. A szónokok sorát Egyed Ákos történész, akadémikus zárta. /Bodolai Gyöngyi: Szent István örökség. = Népújság (Marosvásárhely), aug. 16./ A találkozón 16, a Szentkirály Szövetségbe tartozó település küldöttei vettek részt, közel százötvenen. A szövetség 1997-ben alakult a magyarországi Szentkirályszabadján. /S. Muzsnay Magda: István király köszöntése Székelyszentistvánon. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 17./
1999. augusztus 20.
A Szent István-napi ünnepség hangulatát nagyban emelte két vendég képzőművész jelenléte Székelyszentistvánon. A püspökladányi vendégek a Barátos-kúriában mutatkoztak be: Györfy Lajos kisplasztikáival és Ferenczy Zsolt linómetszeteivel. Györfy Lajos nevéhez 60 köztéri szobor fűződik Magyarországon. Többségük történelmi figura, nagy személyiség. Ezeknek kisméretű változatát hozta el Székelyszentistvánra, amelyeket már 12 helyen mutattak be Történelmi arcképcsarnok címmel. /Királyszobrok Székelyszentistvánon. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 20./
2016. április 20.
Nyílt napot tartanak a Partiumi Keresztény Egyetemen
A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) az előző évek hagyományához hasonlóan ismét megrendezi a főként középiskolás diákoknak szóló Nyílt Napot. Az eseményre idén is az Iskola Másképp program keretén belül kerül soráprilis 21-én, csütörtökön. Ezen a napon az egyetem interaktív foglalkozásokkal, szakbemutatókkal, ismeretbővítő előadásokkal és játékokkal várja az ide látogató fiatalokat.
Reggel 9 órától 14 óráig az egyetem főépületében szakbemutató standok üzemelnek majd, ahol az ide látogatók első kézből szerezhetnek információkat a tanároktól és hallgatóktól az egyetem nyújtotta képzési lehetőségekről. A nyílt nap hivatalos megnyitójára 10 órától lesz a PKE dísztermében.
A nyílt nap fő célja, hogy az érdeklődők ne csak szóróanyagokból és online felületekről tájékozódva ismerkedjenek meg a Partiumi Keresztény Egyetemen működő szakokkal, hanem személyesen is megtapasztalhassák milyen az egyetem hangulata.
Az eseményre nem csak középiskolás diákokat, hanem minden egyetemi képzés iránt érdeklődőt sok szeretettel várnak! Részletes program a www.partium.ro honlapon olvasható.
A PKE-n egyébként április 18–22. között tartják a Partiumi Egyetemi Napokat (PEN). Ennek programja a következő:
Szerda, április 20., képzőművészet-nap, 17 óra: A Wagner Nándor Díj Pályázat kiállításának megnyitója és a díjak átadása (Képzőművészet Tanszék Galériája); 20 óra PEN-Keringő bál (PKE Díszterme).
Csütörtök, április 21., képzőművészet-nap, 17 óra: Az Édentől az öko-artig című workshop kiállítása (Képzőművészet Tanszék), a kiállítást megnyitja Ferenczy Zsolt médiaművész, a workshop vezetője. Ugyanaznap van a nyílt nap, ennek megnyitója 10 órakor lesz, majd előadások stb. következnek.
Péntek, április 22., pedagógia-nap, 8–9 óra: séta az iskolától a Mesekavalkád helyszínéig; 9–12 óra: az állomások végigjárása (7 állomást látogatnak meg a csapatok és mindenik helyszínen különböző tevékenységeket végeznek); 12.30–13: A Mesekavalkád lezárásaképpen a gyerekek közösen kiraknak egy világtérképet a végigjárt állomások darabjainak összeillesztésével; 22 óra: zenés, táncos mulatság (Gekko).
Reggeli Újság (Nagyvárad)